Go to content

Modyfikacja butów ważna dla każdego narciarza. Wkładki do butów narciarskich.

Czy warto wykonać wkładki do butów narciarskich?

W poniższym teksie i udostępnionym filmie omówię temat wkładek narciarskich. Poświęcamy mu nasz drugi wpis bo dobre wkładki narciarskie poprawiają komfort, dopasowanie butów, efektywność jazdy i rozwiązują wiele problemów pojawiających się na stoku.

Żeby wkładki mogły spełnić swoją rolę muszą być dobrze dobrane i wykonane, powinny zatem

  • równomiernie podpierać stopę, co przełoży się na większy komfort
  • prawidłowo rozkładać ciężar ciała w płaszczyźnie czołowej czyli na boki. To przełoży się na lepszą jazdę
  • stabilizować stopę, co da lepsze uczucie dopasowania butów i zredukuje możliwość wystąpienia punktowych nacisków stopy na skorupę
  • oraz powinny też podpierać stopę w neutralnej jej pozycji, dzięki czemu przenoszenie impulsów skrętnych będzie bardziej efektywne

Jak wkładki narciarskie mogą pomóc?

Żeby to dobrze zobrazować podam kilka przykładów

-Buty we właściwym rozmiarze mogą wydawać się za krótkie tylko dlatego, że stopa nie ma właściwego podparcia. Różnica długości stopy w pozycji siedzącej i stojącej może wynosić nawet 1 cm. Stosując w tym przypadku odpowiednie wkładki, stopy pod ciężarem ciała nie będą tak bardzo się wydłużały i uderzały palcami o koniec buta.

-Podobna sytuacja jest gdy pod wpływem dużego obciążenia łuk stopy obniża się i tkanki miękkie są nadmiernie rozciągane, to powoduje ogromny ból. Gdy podpieramy stopę uwalniamy się od tego dyskomfortu.

-Ból kostki przeważnie nie wynika z tego, że jest ona powiększona a z tego, że stopa jest źle ustawiona w bucie. Niektóre stopy bez odpowiedniego podparcia, mocno się koślawią i opierają wystającymi punktami kostnymi o skorupę. Stosując wkładkę stopa stoi bardziej centralnie w bucie sprawiając, że odległości od skorupy po przyśrodkowej i bocznej części stopy są podobne.

-Stosując odpowiednie wkładki narciarz zyskuje znacznie lepszą stabilność, przez co nie ma potrzeby on tak mocnego dopinania klamer, żeby czuć kontrolę nad nartami. Dzięki temu też uniknie on ucisku na stopę, drętwienia i marznięcia.

-Osoby z wysokim łukiem stopy opierają ciężar ciała na bardzo małej jej powierzchni co może powodować przeciążenie i ból przodostopia. Stosując równomierne podparcie stopy i amortyzujące materiały możemy uwolnić się od tego dyskomfortu.

To jest tylko kilka przykładów kiedy wkładka może poprawić stanie w butach narciarskich, jednak jest ich znacznie więcej. Każdy może skorzystać stosując wkładki narciarskie jednak są osoby, które potrzebują ich bardziej. Niektórym bez odpowiedniego podparcia jest ciężko nawet wytrzymać krótką chwilę na stoku.

3 rodzaje wkładek jakie są stosowane w butach narciarskich.

W każdym nowym bucie narciarskim znajdują się wkładki. I niezależnie od tego czy kupiłeś buty za 400 zł w markecie, czy wydałeś na nie 2000 zł, wkładki będą podobnie niskiej jakości. Jest to kawałek pianki dociętej do kształtu butów wewnętrznych. Klienci często widząc taki produkt w droższych butach mówią, że producent mógłby się bardziej postarać. Jednak wkładki to produkt dobierany indywidualnie lub wykonywany indywidualnie do stopy więc bez sensu byłoby mieć droższy produkt wyższej jakości, ale niedostosowany do twoich potrzeb. Który i tak zaraz trzeba byłoby wymienić.

Co zatem ta wkładka będzie miała dla Ciebie do zaoferowania. Trochę bardziej miękkie, komfortowe stanie i trochę będzie Cię izolowała od zimna.

Znacznie lepszym rozwiązaniem jest stosowanie gotowych ale wyprofilowanych wkładek narciarskich , które dobiera się do anatomii stopy i docina do kształtu butów wewnętrznych. Podpierają one łuk podłużny stopy, niektóre też łuk poprzeczny i podpierają też piętę. Dobiera je się do długości i wysokości łuku podłużnego a przypadku wkładek superfeet tylko do szerokości pięty.

W porównaniu do seryjnych wkładek te wyprofilowane znacznie lepiej stabilizują stopę, dają lepszy komfort stania i uczucie dopasowania butów co jak łatwo się domyślić przekłada się na lepszą i przyjemniejszą jazdę.

Na rynku dostępne są też wkładki wykonywane indywidualnie do stopy. Najbardziej znani producenci to Sidas, Masterfit, Superfeet, Bootdoc. Te wkładki dokładnie odzwierciedlają kontury stopy, bo żeby je wykonać pobierany jest jej odcisk. Materiały z jakich ma być wykonana też dobieramy indywidualnie właściwe dla danego użytkownika. Spersonalizowane wkładki dokładnie podpierają łuk podłużny przyśrodkowy, boczny, stabilizują piętę, podpierają łuk poprzeczny a stopa ustawiona jest w bardziej neutralnej pozycji. Tak dokładne odwzorowanie anatomii stóp przekłada się na jeszcze lepsze dopasowanie butów do nogi i na lepszą precyzję prowadzenia nart. Stopy po całym dniu pracy będą bardziej wypoczęte niż gdyby stały na płaskiej, nienaturalnej powierzchni.

Spersonalizowane wkładki narciarskie to naprawdę świetne rozwiązanie. I o ile nie jest bardzo istotne jakiej marki one będą o tyle bardzo ważne jest jak będą wykonane.

Myślę, że prawie każdy narciarz powinien mieć wkładkę lepszą od tego, co otrzymujemy w standardzie. Jednemu poprawi ona komfort, drugiemu poprawi stabilność a trzeciemu zmieni całe narciarstwo. Wkładki są jak fundament, podpierają ciało narciarza i mają bezpośredni wpływ na przenoszenie jego ruchów na buty i na narty. Jeśli nigdy nie używałeś wkładek, bo nie miałeś problemów z butami to i tak polecam Ci spróbować.

Jeśli interesuje Cię temat wkładek narciarskich obserwuj naszego bloga bo na pewno pojawi się jeszcze materiał im poświęcony.

Obserwuj materiały udsotępniane przez SkiFanatic Warszawa i bądź na bieżąco.

Autor
Michał Małecki

Założyciel i właściciel sklepu narciarskiego Ski Fanatic od 2008 roku. Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego kierunek Wychowanie Fizycznego. Narciarz od 7 roku życia. Na studiach zdobył stopień instruktora narciarstwa i stopień pomocnika instruktora PZN. Bootfitter z wieloletnim doświadczeniem.

Inne artykuły z tej kategorii

Ból kostki w butach narciarskich.

Wystające punkty kostne w stopie i twarda skorupa buta narciarskiego to często nieprzyjemne połączenie. Kostka, czy to przyśrodkowa (wewnętrzna) czy boczna (zewnętrzna), to jedno z częstszych miejsc zgłaszanych przez narciarzy […]