Go to content
szczyty gór ośnieżone

Personalizacja butów narciarskich

Bootfitting w Ski Fanatic Warszawa

Dobór i właściwe dopasowanie butów narciarskich spędzają sen z powiek niejednemu narciarzowi. Nielicznym udaje się szybko znaleźć buty idealne dla siebie, a wiele osób z różnych powodów godzi się na kompromis, rezygnując z najwyższego komfortu i dopasowania podczas jazdy i akceptując pozornie mało znaczące niedopasowanie obuwia. Takie podejście często kończy się frustracją i zniechęceniem do jazdy na nartach.

Są też tacy, którzy pod wpływem mylnych odczuć, wybierają zbyt duże lub za małe obuwie. Niestety w obydwu przypadkach jesteśmy narażeni na przykre dolegliwości podczas jazdy lub nawet poważną kontuzję.

Odpowiedzią na problem właściwego doboru i dopasowania butów narciarskich jest bootfitting i tym zajmujemy się w Ski Fanatic. Naszym celem jest pomoc w doborze i dopasowaniu buta oraz jego modyfikacja, tak aby zapewnić komfort podczas uprawiania sportów zimowych.

Dopasowanie butów narciarskich w Ski Fanatic

Analiza budowy i biomechaniki stopy i podudzia.

Analizujemy kilkanaście parametrów osobno dla każdej nogi

Przeprowadzimy z Tobą wywiad

Do procesu wykorzystujemy nasz autorski formularz doboru butów narciarskich. Zbierzemy od Ciebie wszystkie informacje mające wpływ na dopasowanie butów narciarskich.

Mierzenie wyselekcjonowanych modeli butów

Wybieramy spośród modeli 9 różnych producentów

Wybór właściwego modelu buta

Doradzimy buty, które najlepiej spełnią Twoje oczekiwania, zapewnią dobre trzymanie i komfort

Przedstawimy plan dopasowania wyselekcjonowanych modeli butów

Zaproponujemy takie modyfikacje butów, żeby były dopasowane i komfortowe tak jak chcesz. Kolejny etap to personalizacja butów narciarskich

Jeśli wybierasz się do sklepu Ski Fanatic, zarezerwuj nieco więcej czasu, by bez pośpiechu wybrać i dopasować odpowiedni model obuwia.

Na dobór i dopasowanie butów obowiązują zapisy.
Umów się »

Dopasowanie butów narciarskich w Ski Fanatic

Ustalenie kąta bootboardu „ramp angle”

Gdy ocenimy ruchomość stawu skokowego w płaszczyźnie strzałkowej, możemy ustalić, jaki jest optymalny kąt nachylenia bootboardu i skorupy, dla danego narciarza. Jeśli zmniejszamy kąt nachylenia, bootbaord może wymagać szlifowania, jeśli go zwiększamy, przeważnie należy dołożyć dodatkowy materiał.

To niezwykle istotna modyfikacja, która bezpośrednio wpływa na dopasowanie butów, rozłożenie ciężaru ciała na stopach, a w konsekwencji na efektywność i komfort jazdy.

Przeczytaj ten wpis bo jest to dla wielu osób bardzo potrzebna modyfikacje a niezwykle często pomijana.

Próby wprowadzania innych modyfikacji gdy kąty nie są odpowiednio ustawione przeważnie nie przynoszą oczekiwanego rezultatu.

Czytaj dalej... »

Wkładki do butów narciarskich Sidsas, Masterfit, Bootdoc.

Indywidulane wkładki narciarskie wymodelowane na wzór odcisku stóp użytkownika i dopasowane do buta wewnętrznego mogą zrobić ogromną różnicę w uczucia komfortu i dopasowania butów.

Zlecane są dla każdego narciarza, bo rozwiązują naprawdę wiele problemów pojawiających się podczas jazdy na nartach.

Etapy przygotowania wkładek:

 1. Analiza ustawienia i biomechaniki stopy.
 2. Dobranie odpowiednich wkładek.
 3. Pobranie odcisku stopu.
 4. Wygrzanie wkładek.
 5. Uformowanie wkładek i ich schłodzenie.
 6. Dopasowanie wkładek do buta (szlifowanie i modyfikowanie).
Czytaj dalej... »

Podgrzewane wkładki narciarskie - ratunek dla marznących stóp

Zmarznięte stopy na stoku już nie są problemem. W Ski Fanatic wykonujemy termoformowalne, w 100% dopasowane do stopy wkładki z systemem grzewczym. Są one podgrzewane w przedniej części, czyli tam, gdzie stopy marzną najbardziej. Wkładki Sidas Custom z systemem grzania Thermic wyposażone są w akumulatorki. Łączące je przewody poprowadzone są między skorupą a butem wewnętrznym, dzięki czemu są niewyczuwalne i nie wpływają na komfort jazdy.

Podgrzewane wkładki narciarskie Sidas, w zależności od rodzaju akumulatorów, mogą pracować nawet do ośmiu godzin. Ten produkt to obecnie jedno z lepszych rozwiązań na problem marznących stóp podczas jazdy na nartach. Warto jednak wiedzieć, że żaden system grzejący nie wystarczy, jeśli najpierw nie zadbamy o prawidłowe dopasowanie butów do nogi.

Czytaj więcej... »

Frezowanie skorupy butów narciarskich

Frezowanie skorupy ma podobny cel jak rozciąganie butów narciarskich. Zrobienie większej przestrzeni w konkretnym obszarze.

Ten zabieg ma też kilka zalet:

 • Przede wszystkim skorupę skrawa się wewnątrz, przez co modyfikacja nie jest widoczna od zewnątrz.
 • Jest bardzo precyzyjną metodą kształtowania butów
 • Można ją również wykonać po odbarczaniu

Z tekstu o frezowaniu skorupy dowiesz się:

 • Które buty nadają się do frezowania
 • Kiedy ta metoda ma w ogóle sens
 • Czy lepiej frezować czy odbarczać.
Czytaj dalej... »

Odbarczanie butów narciarskich Co to jest i dlaczego może się okazać, że go nie potrzebujesz?

Skorupa butów narciarskich ma to do siebie, że nie ułoży się do nogi pod wpływem ich używania. Żeby zmienić jej kształt trzeba coś z nią zrobić. Można ją frezować, można uformować na nodze użytkownika lub jeśli potrzebna jest większa modyfikacja przeprowadzić odbarczanie.

Jest to niezwykle pomocna metoda personalizacji butów narciarskich, gdy mamy do czynienia z wystającymi punktami kostnymi takimi jak haluksy, kostki, k. łódkowate i inne.

Odbarczanie przychodzi z pomocą gdy formowanie skorupy nie przynosi pożądanego efektu.

Z tekstu dowiesz się:

 • Czy każdy ból stopy wymaga ingerencji w plastik
 • Jak przebiega taki proces
 • Jakie pytanie o odbarczanie są najczęściej zadawane.
Czytaj dalej... »

Dlaczego formowanie skorupy butów narciarskich to nie bootfitting?

Stawianie znaku równości między bootfittingiem  a formowaniem butów narciarskich to spore nadużycie. Jednak taki przekaz płynie z wielu materiałów marketingowych.

Jakkolwiek jest to przydatna modyfikacja, która pozwala lepiej dopasować kształt skorupy do stóp i podudzi narciarza. Jednak nie jest wykonywana w pierwszej, ani nawet drugiej kolejności, żeby zapewnić odpowiedni komfort.

To co należy zrobić zanim zaczniesz zmieniać kształt skorupy to zadbać o podstawy. Przeczytaj ten artykuł a dowiesz się:

 • Jak przebiega ten proces.
 • Kiedy warto go przeprowadzić.
 • W jakich butach narciarskich można formować skorupę

 

Czytaj dalej... »

Luz w butach narciarskich

Mniej więcej połowa narciarzy, którzy trafiają do naszego serwisu na modyfikację swoich butów boryka się z dyskomfortem i bólem nóg podczas jazdy na nartach.

Druga połowa ma problem ze zbyt luźnymi butami narciarskimi. Jak to klienci określają „lata mi noga w bucie” „unosi mi się pięta” „stopa chodzi mi na wszystkie strony”

Przeważnie, choć nie zawsze okazuje się, że mają zły model butów lub w za dużym rozmiarze, ale to nie są jedyne przyczyny dla których możesz czuć się niestabilnie podczas jazdy na nartach.

Przeczytaj ten tekst a dowiesz się:

 • Z jakich powodów możesz mieć za dużo przestrzeni w butach
 • Jak poradzić sobie z tym problemem w zależności od przyczyny
Czytaj dalej... »

Formowanie butów wewnętrznych w butach narciarskich

But wewnętrzny to ta część buta narciarskie, która ma zadbać o Ciebie. O Twój komfort, dobre trzymanie nogi, izoluje od zimna, chroni przed twardą skorupą, jest najbliżej Twojej nogi więc bezpośrednio odpowiada za przekazywanie energii z nogi na narty.

W ostatnich latach, największy postęp nastąpił w produkcji butów narciarskich nastąpił właśnie w linerach. Są coraz cieplejsze a przede wszystkim jeszcze lepiej można dopasować je do kształtu stóp i podudzi.

W tekście znajdziesz informacje na temat:

 • Procesu formowania
 • Kiedy wygrzewać botki a kiedy lepiej tego nie robić
 • Jakie problemy może wyeliminować wygrzewanie i dopasowanie kapci.

 

Czytaj dalej... »

Modyfikacja uciskających butów wewnętrznych

Twoja noga jest zgniatana przez buty narciarskie? Pewnie myślisz od razu, że skorupa jest za wąska i trzeba ją poszerzyć.

Mogłoby być dla Ciebie zaskoczeniem jak często przyczyną dyskomfortu jest kapeć. Na szczęście są również sposoby, żeby poradzić sobie z takimi problemami.

Czytaj dalej a poznasz najczęściej stosowane modyfikacje gdy to liner jest źródłem dyskomfortu.

Czytaj dalej... »

Wtryskowe buty wewnętrzne - niezwykle dokładne dopasowanie do stopy i niezrównane wrażenia na stoku

Wiesz, że możesz mieć zrobione buty wewnętrzne na miarę? W Ski Fanatic wykonujemy linery wtryskowe, tworzą one odlew Twojej stopy i skorupy butów, do których są wykonywane.

Stosowanie takich botków daje bardzo precyzyjne dopasownie a przez to znacznie lepsze trzymanie nogi w każdym skręcie.

Z tekstu o wtryskowych butach wewnętrznych dowiesz się:

 • Dla kogo przeznaczone są tego typu botki
 • Jak wykonuje się wtryskowe buty narciarskie
 • Jak zbudowane są takie kapcie
Czytaj dalej... »

Akcesoria dla narciarzy do samodzielnego stosowania

Sekcja „bootfitting zrób to sam” – na tej podstronie znajdziesz akcesoria do zastosowania na stoku w razie zaistnienia nagłej nieprzyjemnej  sytuacji.

Jeśli miewasz problem z ranami na piszczelach, wrastającymi paznokciami. otarciami powstającymi na skórze, to jedno z akcesoriów opisywanych w tym tekście może uratować twój dzień na stoku.

Niektóre z produktów przydają się nie tylko podczas uprawiania narciarstwa, ale również innych dyscyplin lub nawet przy codziennej aktywności.

 

Czytaj dalej... »

Dezynfekcja butów narciarskich

Zadbaj o swoje buty narciarskie! Jeśli będziesz dobrze traktować swoje buty narciarskie, to one odwdzięczą Ci się podczas wielu sezonów narciarskich. Buty będą dobrze dopasowane, będą utrzymywały ciepło i dobrze pracowały podczas jazdy. A ten wpis głównie poświęcony jest dezynfekcji butów narciarskich przez ozonowanie. Ten zabieg ma za zadanie utrzymać Twoje obuwie narciarskie w dobrym stanie higienicznym i usuwać nieprzyjemne zapachy, co zapewni lepszy komfort ich użytkowania i poprawi bezpieczeństwo dla Twojego zdrowia.

Czytaj dalej... »