Go to content
szczyty gór ośnieżone

Dobór butów narciarskich – jak to zrobić dobrze i jaki błąd popełnia większość osób?

Dopasowanie butów narciarskich – tutaj ważne są szczegóły.

Czy kupiłeś buty narciarskie, które są niewygodne i daleko Ci w nich do komfortowej oraz bezpiecznej jazdy?

Może dopiero szykujesz się do swojego pierwszego poważnego zakupu i chcesz wiedzieć, jak wybrać buty, które będą wygodne i dopasowane żeby uniknąć cierpienia i frustracji na stoku.

Wydaje Ci się, że skoro nie masz problemu z wyborem obuwia, które nosisz na co dzień albo dobierałeś już rolki, czy łyżwy, to bez problemu poradzisz sobie z doborem obuwia narciarskiego?

A może masz już za sobą pierwsze przymiarki i okazało się, że wybór sprawia więcej problemów, niż mogło się początkowo wydawać. 

Jeśli na powyższe przynajmniej raz odpowiedziałeś TAK, to poniższy tekst jest właśnie dla Ciebie!

Czasami jeden szczegół pominięty przy doborze butów narciarskich może przesądzić o tym, czy najbliższy wypad na narty będziesz wspominać z radością, czy raczej taki, o którym wolałbyś jak najszybciej zapomnieć. Najpierw pozwól, że wyjaśnię Ci dlaczego na wybór butów narciarskich trzeba poświęcić znacznie więcej czasu, uwagi i wziąć pod uwagę więcej czynników niż przy dobieraniu innego rodzaju obuwia.

Co odróżnia buty narciarskie od innych – czyli słowo o tym, gdy zalety stają się przekleństwem

Podstawowa różnica między butami narciarskimi a innymi jest taka, że narciarskie mają grubą skorupę, kończą się wysoko na łydce i są mocno pochylone do przodu.

Idealnie dopasowane buty narciarskie powinny solidnie stabilizować Twoją stopę. Dzięki temu jazda jest efektywna i bezpieczna, nawet przy większych prędkościach. 

Te wszystkie cechy sprawiają, że w butach narciarskich dobrze się jeździ, ale jednocześnie trudno zapewnić wysoki komfort użytkowania. Dlatego generują sporo komplikacji związanych z ich doborem i właściwym dopasowaniem. Gdyby nasze nogi nie miały czucia i nie były wrażliwe na ucisk cała zabawa z dobieraniem i dopasowywaniem nie byłaby potrzebna.

Liczy się bowiem nie tylko pozycja nad nartami, technika jazdy i ogólne bezpieczeństwo, ale (to pewnie dla Ciebie oczywiste) również Twój komfort. 

Na rynku występują też inne typy butów, które także są kłopotliwe w dostosowaniu do użytkownika, np. rolki, łyżwy, buty kolarskie, motocyklowe, jeździeckie itd. Są sztywne lub wymuszają nietypową pozycję, ale chyba żadne z nich nie są aż tak nienaturalne dla człowieka jak obuwie narciarskie.

Jak więc dobrać buty narciarskie i na co zwrócić szczególną uwagę?

Sprawa jest o tyle złożona, że nie ma jednego najważniejszego parametru. Długość stopy, jej objętość, ruchomość łuku stopy i stawu skokowego, ustawienie pięty – każda z tych rzeczy jest ważna, a w praktyce często niektóre z nich są nieuwzględniane. 

Najogólniej można powiedzieć, że najistotniejsze są te cechy, które najbardziej odbiegają w Twoim przypadku od „normy”, bowiem to właśnie one mogą zaważyć na tym, jak buty narciarskie będą leżały na nodze.

Buty narciarskie produkowane pod pewne standardowe stopy, oczywiście są węższe i szersze modele, są skorupy na wyższe i niższe podbicie, ale nie spotkałem się z butami np. na haluksy, albo płaskostopie, albo na brak ruchomości w stawie skokowym. Na takie przypadłości trzeba zapewnić specjalne dopasowanie obuwia.

Te indywidualne właściwości stopy wpływają na dopasowanie butów narciarskich i Twoja pozycję w nich. Jasne, że jeśli np. Twoja ruchomość stopy w stawie skokowym jest “w narciarskie normie” to nie musisz się przejmować tym aspektem, ale żeby wiedzieć na co masz zwrócić, szczególną uwagę a o co w ogóle nie potrzebujesz się troszczyć, to musisz to zmierzyć lub wiedzieć. 

Kluczowe kwestie, o których musisz pamiętać przy doborze butów narciarskich

Typ butów – czyli jak lubisz jeździć?

Zastanów się, ile czasu spędzasz na trasie, a ile poza nią. Czy zdarzają Ci się, dłuższe podejścia na nartach, ile czasu spędzasz na stoku, jaki jest Twój styl i umiejętności jazdy? 

Odpowiedzi na te pytania mocno zawężą Ci pole poszukiwań. Łatwiej ocenisz, czy szukasz butów z grupy All Moutain, Race czy Freetourowej itd. Decyzja na tym etapie również ma wpływ na dopasowanie butów narciarskich.

Kształt stopy

Dolna część skorupy ma określony kształt, tzw. last. Warto wiedzieć, że każdy producent butów narciarskich ma w ofercie zazwyczaj kilka różnych „lastów”. Dzięki temu można wybrać (a później ewentualnie zmodyfikować) modele do stóp szerszych i masywnych, standardowych, jak i tych bardzo wąskich.

Uwaga! Między różnymi markami występują spore różnice w teoretycznie takich samych butach. 

Na przykład buty w szerokości 100 mm dla rozmiaru 26,5 u jednego producenta są wąskie w pięcie, standardowe w śródstopiu i wysokie w podbiciu. Natomiast u innego będą szersze zarówno w śródstopiu jak i w pięcie, a podbicie sporo niższe.

Zatem miej na uwadze, że każdy producent ma określoną przez siebie specyfikację. Dlatego nie warto sugerować się wyłącznie liczbami, bo praktyka pokazuje, że  nie ma tu sztywno określonych wymiarów – zresztą podobnie jak w przypadku zwykłych butów do chodzenia.

Jakie wymiary musisz znać, jeśli chcesz optymalnie dopasować buty narciarskie do siebie oraz swojego stylu jazdy?

  • Długość stopy obciążonej i odciążonej, w centymetrach. Kluczowe jest porównanie tych wymiarów. Rozbieżności potrafią być spore, a to wiele mówi, o tym, jakiego rodzaju wkładki potrzebuje do podparcia Twoja stopa.
  • Szerokość w milimetrach – stopa obciążona i odciążona.
  • Objętość stopy – parametr często pomijany, a jeden z ważniejszych jeśli chodzi o dobór butów narciarskich. Od tego zależy, czy Twoja stopa jest bezpiecznie i solidnie ustabilizowana w bucie i czy nie ma ryzyka wystąpienia ucisku na grzbietową część stopy.

Budowa łydki 

Kształt skorupy obejmuje także jej górną część, czyli cholewkę. Nie każda zapnie się na łydkach o dużym obwodzie i nie każda dobrze obejmie te bardzo szczupłe. Jeśli buty nie leżą optymalnie w łydce, upewnij się, że można je w tym obszarze dopasować.

Kontur stopy 

W tym przypadku chodzi przede wszystkim o właściwe dopasowanie butów wewnętrznych. Niektóre linery mają bowiem mocno zarysowany profil i wypukłości na wystające punkty kostne. 

Jednak są stopy, które mają bardziej okrągły i jednolity kształt, gdzie nie widać wyraźnie kostek i ścięgna achillesa. Taki typ anatomiczny potrzebuje mniej wyprofilowanego kapcia. Zapewne nie wiesz, jak zbudowany jest kapeć w jednym, czy drugim modelu. Żeby to łatwo sprawdzić, wystarczy je wyciągnąć i porównać ze sobą.

Biomechanika

Ruchomość w stawie skokowym, mobilność łuku stopy i jej ustawienie ma wpływ na to, jaki buty powinny mieć flex, kąt bootboardu i nachylenie w przód, ustawienie kąta cholewki na boki (canting). Te informacje są też bardzo cenne przy doborze wkładek lub wykonaniu takich indywidualnych – dopasowanych do stopy. Warto wiedzieć, że stopy bardziej elastyczne potrzebuję mocniejszej stabilizacji a te sztywniejsze więcej amortyzacji. Powinieneś wiedzieć, że dobrze dopasowane buty do właściwości stopy wymienionych w tym podpunkcie jest podstawą do dalszej pracy z butem. Większość osób, ze szkodą dla siebie, pomija te parametry 

Indywidualne preferencje

Oczekujesz szczególnie ciepłych butów lub mocnego dopasowania? Chciałbyś mieć Ski Walk, dodatkową dźwignię przy klamrach, możliwość regulacji flexu itd.? Pamiętaj o tym, żeby sprecyzować swoje wymagania przed wizytą w sklepie, gdyż łatwo coś pominąć, a później żałować, że Twoim butom brakuje określonych funkcjonalności. 

Wygląd

Dla wielu osób kolor, wygląd i marka butów narciarskich, są tak ważnym aspektem, że są skłonne poświęcić komfort lub prawidłową stabilizację nogi, byleby mieć buty, które im się wizualnie podobają.

Szanujemy decyzję każdego z naszych klientów, jednak należy liczyć się ze wszystkimi konsekwencjami takiej decyzji. Oczywiście my też uważamy, że  sprzęt narciarski powinien cieszyć oko swojego właściciela. Ale prawda jest taka, że znienawidzisz nawet najpiękniejsze buty narciarskie, jeśli będą zgniatały Twoją nogę lub w których nie będziesz miał pełnej kontroli nad nartami. Natomiast, zdarza się, że mając dwa różne modele butów na nogach nie czujesz różnicy w komforcie i dopasowaniu. W takiej sytuacji smiało wybierz te piękniejsze 🙂

Poniżej nasz film, który pokazuje, jak powinny leżeć nowe buty narciarskie na nodze:

Skomplikowane? Skorzystaj z pomocy Bootfittera!

Wiem, że czytając te wszystkie informacje, możesz czuć się zagubiony, zrozumiałe bo nawet jeśli doskonale jeździsz na nartach wcale nie musisz mieć wiedzy z zakresu personalizacji butów narciarskich (zawodnicy też mają od tego swoich techników).  Dlatego w w Ski Fanatic oferujemy usługę bootfitting, która polega na dobraniu i dopasowaniu butów narciarskich przez specjalistę. 

Sam wybór właściwego modelu o odpowiednim rozmiarze jest pierwszym i zarazem najistotniejszym etapem. Ma on kluczowy wpływ na powodzenie dalszego dopasowania butów narciarskich do nogi oraz indywidualnych potrzeb narciarza. 

Zatem jeśli nie chcesz wybierać butów samodzielnie i zależy Ci na tym, by mieć takie buty narciarskie, które zamiast bólu, i dyskomfortu na stoku zapewnią bezpieczeństwo, stabilność i wygodę, to zachęcamy do skontaktowania się z nami w celu umówienia wizyty.

Przeczytaj też o gwarancji dopasowania butów narciarskich kupionych w naszym sklepie.

Jak wygląda dobór butów narciarskich w Ski Fanatic?

W Ski Fanatic przez ostatnie lata wypracowaliśmy własny system doboru butów (oparty na wiedzy uzyskanej od jednych z najlepszych bootfitterów na świecie, wykładowców Masterfit University) , który przetestowało już kilkuset zadowolonych klientów.

Wygląda następująco:

  1. Wykonujemy pomiary stopy obciążonej i odciążonej (długości, szerokości, objętości, ocena budowy łydki, konturów kostek, achillesa).
  2. Analizujemy Biomechanikę stopy (ruchomości w stawie skokowym, ustawienia pięty, podudzi i łuku stopy).
  3. Przeprowadzamy wywiad z klientem (zbieramy informacje na temat wagi, wzrostu, poziomu usportowienia, umiejętności narciarskich, stylu jazdy, używanego dotychczas sprzętu oraz indywidualnych oczekiwań).
  4. Wybieramy optymalne modele, które będą przymierzane.
  5. Wybór konkretnego modelu butów 
  6. Dalsze etapy to wprowadzenie odpowiednich modyfikacji.

Ten proces możesz również zobaczyć na filmie poniżej: 

WAŻNE! W naszym sklepie, na dobór butów narciarskich, obowiązują zapisy na konkretny termin, więc jeśli szukasz nowych butów narciarskich i potrzebujesz pomocy z ich wyborem, to zadzwoń lub napisz.