Go to content

Ustalenie kąta bootboardu „ramp angle”

…ta modyfikacja może być najważniejszą dla Twojego bezpieczeństwa, komfortu i poprawy umiejętności jazdy.

Jak bez dodatkowych treningów stać się lepszym narciarzem? Bez obaw, nie będzie to poradnik w stylu od zera do poziomu mistrzowskiego w weekend. 

Sekret tkwi we właściwym dopasowaniu kątów bootboardu. Ten zabieg jest jednym z tych, który może sprawić, że od razu staniesz się lepszym narciarzem. W butach narciarskich poczujesz się bowiem stabilnie i komfortowo, a to niemal natychmiast przekłada się na lepszą kontrolę podczas jazdy na stoku. 

Dlatego, jeśli w Twoich butach narciarskich kąt bootboardu lub nachylenie cholewki w przód są obecnie źle ustawione, to regulacja może być najistotniejszą modyfikacją, jaką trzeba wprowadzić. 

Ale najpierw odpowiedzmy sobie na najważniejsze pytanie…

Co to jest Bootboard w butach na narciarskich?

Żeby stanąć w butach narciarskich, musisz zgiąć stopy grzbietowo w stawie skokowym. Natomiast, by efektywnie sterować nartami, pogłębia się to zgięcie. Zatem w przypadku źle dobranych ustawień najczęściej pojawia się ból i dyskomfort – zarówno podczas stania, jak i szusowania po stoku.

Bootboard jest kawałkiem plastikowej lub wykonanej z innego tworzywa sztucznego „wkładki”, która znajduje się na spodzie skorupy buta narciarskiego. Stoisz bezpośrednio na bootboardzie, gdy masz włożone buty narciarskie. 

Inne nazwy, z jakimi mogłeś się spotkać to: footboard lub rampa. Bootboard nie jest połączony na stałe ze skorupą (czasem jest przykręcony), więc można go z niej wyjąć.

Konstrukcja skorupy i bootboardu jest taka, że stojąc w butach narciarskich, pięta jest ustawiona wyżej niż przodostopie. Kąt bootboardu w obecnie produkowanych butach wynosi zazwyczaj około 4-5 stopni.

Po co zmieniać kąt nachylenia bootboardu?

Kąt bootboardu reguluje się, ponieważ jako ludzie różnimy się pod względem budowy ciała, biomechaniki, stylu jazdy i indywidualnych preferencji. 

Dlatego ustawienie właściwego kąta bootboardu powinno iść w parze z regulacją kąta nachylenia górnej części skorupy w przód „forward lean”.

Polecamy Ci obejrzeć poniższy film, na którym nasz specjalista Michał, obrazowo opisuje to zagadnienie:

Kto najbardziej skorzysta na regulacji kąta bootboardu?

Nie trzeba się tymi kątami bardzo przejmować, jeśli Twoja ruchomość w stawie skokowym jest standardowa.

Natomiast, jeśli jesteś osobą o ograniczonej ruchomości w stawie skokowym, to wówczas najpewniej będą pasowały Ci buty o większym kącie bootboardu i małym nachyleniu skorupy do przodu. 

Także siedzący tryb życia sprawia, że modyfikacja bootboardu często jest konieczna. Mięśnie i ścięgna są przykurczone, a to utrudnia efektywne skręcanie na nartach i rujnuje komfort stania w butach.

Zdarzają się też – choć zdecydowanie rzadziej – sytuacje odwrotne do wyżej omawianych, czyli u narciarza występuje bardzo duża ruchomość w stawie skokowym. 

Takie osoby z kolei doświadczają innych problemów podczas jazdy,  przeważnie nie czując się pewnie podczas sterowania nartami. Potrzebują więc butów narciarskich o mniejszym kącie bootboardu, za to mocniej nachylonych do przodu. Jeżdżąc w tak dostosowanych butach, mogą wytworzyć odpowiednie napięcie na ścięgnie achillesa, a dzięki temu bóle w niektórych częściach stopy i podudzia ustąpią.

Mała zmiana, wielka różnica

Narciarz z dopasowanymi kątami, od razu poczuje większy komfort, lepsze przyleganie butów do nogi, a przede wszystkim, zacznie jeździć lepiej! 

Jak zatem widzisz, prawidłowe ustawienie kąta bootboardu, jest jedną z bardziej kluczowych, za to często pomijaną modyfikacją przy dopasowaniu butów. 

Co więcej, bez wstępnego ustawienia kąta bootboardu, inne modyfikacje przeważnie nie rozwiążą problemów, które pojawią się podczas procesu dopasowania butów narciarskich. 

Najważniejsze zalety prawidłowego ustawienia kąta bootboardu:

●  Lepsze sterowanie nartami – właściwie dociążony przód i tył narty.

●  Komfort stania w butach narciarskich.

●  Ograniczenie występowania punktowych nacisków stopy na skorupę.

●  Mniejsze zmęczenie mięśni i łatwiejsze wykonywanie ewolucji na stoku.

●  Większe bezpieczeństwo i pewność podczas prowadzenia nart.

Czujesz, że Twoje problemy z bólem i dyskomfortem podczas jazdy mogą wynikać z nieprawidłowo ustawionego kąta bootboardu?

W SkiFanatic specjalizujemy się w takich zabiegach i chętnie pomożemy dopasować kąt tak, by jazda na nartach odbywała się bez bólu oraz pozostawiała przyjemne wspomnienia. Najpierw jednak nasz specjalista przeprowadzi z Tobą szczegółowy wywiad i sprawdzi, czy problem faktycznie leży w źle ustawionych kątach. 

Serdecznie zapraszamy do kontaktu, w celu umówienia terminu wizyty. Warto się pospieszyć, ponieważ im bliżej sezonu, tym więcej osób, które się do nas zgłaszają, co niekiedy wydłuża czas oczekiwania na konsultację, czy modyfikacje.