kiedy warto formować, a kiedy lepiej tego nie robić?
Większość czasu Twoje stopy spędzają w wygodnych butach, które z łatwością dobierzesz w sklepie – przeważnie bez jakichkolwiek lub większych przeróbek.
Ale jeśli jesteś narciarzem, to w końcu przychodzi sezon i czas, by ponownie włożyć nogi w sztywne buty narciarskie.
Jeśli planujesz zakup nowych butów lub ponownie zabierasz na stok te, które już masz, to w obu przypadkach prawdopodobnie masz do czynienia z termoformowalnymi butami wewnętrznymi.
Teraz niemal każdy sklep narciarski może uformować je dla Ciebie przy zakupie, by poprawić dopasowanie butów do Twojej stopy. Jednak to, że kapcie można uformować, nie znaczy, że koniecznie trzeba wkładać je do piekarnika, wygrzewać i zmieniać ich kształt.
Z tą modyfikacją butów narciarskich jest jak z każdą inną, wykonujemy ją tylko wtedy gdy zachodzi taka potrzeba, bo więcej nie zawsze znaczy lepiej.
Dlatego, zanim podejmiesz jakiekolwiek kroki, to dowiedz się…
W jakich sytuacjach powinieneś rozważać formowanie kapci?
- Występuje punktowy ucisk spowodowany przez buty wewnętrzne (trzeba ustalić przyczynę dyskomfortu).
- Duży nacisk palców na koniec butów (nieco przykrótki kapeć, a skorupa w dobrym rozmiarze).
- Ogólny i zbyt mocny ucisk stopy.
- Gdy masz wysokiej jakości buty narciarskie z pełni termoformowalnymi butami wewnętrznymi.
Formowanie linerów wykonujemy, gdy są nowe lub mało używane. Kapcie układają się do nogi od samego ich używania, więc po kilku dniach zjazdów botek dopasuje się do kształtu Twojej stopy. Formowanie jest więc w dużej mierze przyspieszeniem tego procesu.
Kiedy lepiej odpuścić formowanie?
W przypadku stóp wąskich i o małej objętości lepiej nie dodawać wewnątrz więcej miejsca. Narciarz z takimi stopami, tuż po formowaniu może mieć mylne wrażenie, że w butach zrobiło się ciaśniej.
Jest to jednak chwilowy efekt, ponieważ każdy materiał pod wpływem ciepła zyskuje na objętości. Natomiast, gdy osiągnie temperaturę pokojową, powraca do swojego pierwotnego kształtu.
Produkowane obecnie linery mają zazwyczaj mocno zarysowany profil anatomiczny kostki, pięty i achillesa, który w dużym stopniu wpływa na dobre trzymanie stopy. Dlatego, często okazuje się, że lepiej zostawić kapcie w niezmienionej formie, by jak najdłużej stabilizowały stopę.
W okolicach pięty i kostek stosuje się materiały usztywniające. Jeśli to one powodują dyskomfort, wtedy można dopasować je punktowo – bez konieczności wygrzewania całego botka.
4-krokowy proces wygrzewania i formowania wkładów wewnętrznych w Ski Fanatic
Jeśli w Twoim przypadku okaże się, że warto dopasować kapcie przy pomocy formowania, to proces ten wygląda u nas następująco:
- Wyklejanie stóp dodatkowym materiałem w miejscach ucisku / wystających punktów kostnych (nie zawsze jest to wykonywane).
- Nagrzewanie kapci w piecyku, na nagrzewnicy lub punktowo.
- Założenie butów na nogi i zapięcie klamer z odpowiednią siłą.
- Przebywanie w butach około 10 minut, by uformował się nowy kształt.
Nowoczesne termoformowalne botki oraz ich możliwości dopasowania
Obecnie wszyscy producenci butów narciarskich stosują w swoich droższych modelach materiały termoformowalne. Zazwyczaj im lepszy model butów, tym więcej obszarów w kapciu, które da się wygrzać i dopasować.
Co ciekawe, w ostatnich latach najwięcej zmian zachodzi właśnie w technologii wytwarzania butów wewnętrznych. Są one coraz cieplejsze i skuteczniej można je dopasowywać do kształtu stopy.
Nic dziwnego, ten element jest najbliżej stóp narciarza i ma bezpośredni wpływ na komfort, dopasowanie, kontakt ze skorupą oraz utrzymanie odpowiedniej temperatury. Wysokiej jakości linery pozwalają odczuć największą różnicę w dopasowaniu butów narciarskich.
Na rynku znajdziesz też w pełni termoformowalne buty wewnętrzne, które można używać (podobnie jak wtryskowe botki) – zamiast oryginalnie stosowanych linerów w butach narciarskich. Wymiana kapcia na inny model potrafi często szybko rozwiązać problemy, jakie pojawiają się w butach.
Przypuszczasz, że Twoje problemy z dopasowaniem butów rozwiąże formowanie linerów przez bootfittera?
Termiczne kształtowanie kapci może nie jest tak spektakularne, jak formowanie skorupy i pewnie przez to przez wielu niedoceniane. Warto jednak wiedzieć, że coraz lepszej jakości materiały stosowane do produkcji botków, mogą zapewnić rozwiązanie Twoich problemów z butami.
Jeśli więc chcesz skorzystać z pomocy specjalistów od bootfittingu, którzy wykonali setki podobnych operacji, to chętnie pomożemy. Najpierw jednak sprawdzimy, czy faktycznie liner jest winowajcą, gdyż często problem leży zupełnie w innym miejscu, niż początkowo się przypuszcza. Zadzwoń teraz i umów się na wizytę.