Go to content

Wkładki do butów narciarskich Sidsas, Masterfit, Bootdoc.

Dlaczego prawdopodobnie powinieneś wyrzucić swoje wkładki z butów narciarskich?

Porównując wkładki stosowane w butach za 500 zł do tych za ponad 2000 zł, okazuje się, że nie różnią się jakością… wszystkie są równie słabe i najczęściej nadają się do kosza. 

Ale zaraz, zaraz… 

Czy my przypadkiem sami nie sprzedajemy butów narciarskich, a właśnie napisaliśmy, że wkładki, które się w nich znajdują, są słabe i nadają się na śmietnik? Tak i już wyjaśniam, dlaczego tak będzie dla Ciebie lepiej. 

Najpierw jednak powinieneś dowiedzieć się, jak ważną rolę odgrywają Twoje stopy i dlaczego są tak wyjątkowe. Spokojnie, daleko nam do fetyszystów, natomiast zauważyliśmy, że wiele osób marginalizuje rolę stóp, a przecież są one fundamentem naszego ciała.

Dlaczego Twoje stopy są tak wyjątkowe?

Fundament

Stopy odpowiadają za utrzymanie prawidłowej postawy ciała, jego stabilizację, poruszanie się i amortyzację. Masa Twojego ciała spoczywa na zaledwie kilkudziesięciu centymetrach kwadratowych.

Złożoność

Stopa składa się z 28 kości, 33 stawów, 107 więzadeł i 27 mięśni. Podczas wysiłku układ amortyzujący traci swoją efektywność, a stopa obniża się i deformuje.

Żywe

Reagują na wiele bodźców, wielokrotnie obciążane mogą nawet zmienić swoją długość.

Wrażliwość

Stopy są jak czujniki. Kiedy są mocno eksploatowane, mogą odczuwać ból, który odbiera Twoje całe ciało.

Unikatowość

Niepowtarzalny kształt i charakterystyka Twoich stóp (długość, szerokość, wysokość, układ palców, łuki stopy, wydolność mięśni stopy) stwarzają potrzebę stosowania indywidualnych rozwiązań zamiast tych, które otrzymujesz w standardzie z butami narciarskimi.

Charakterystyka wkładek stosowanych przez producentów butów narciarskich

Standardowe wkładki w butach narciarskich to kawałek płaskiej pianki dociętej do kształtu butów wewnętrznych. 

Mają niewiele do zaoferowania oprócz tego, że miękko się na nich stoi i w niedużym stopniu izolują od zimna. Ich niewątpliwą zaletą jest niski koszt produkcji. O tyle dobrze, że skoro i tak warto je wymienić na coś lepszego, to przynajmniej nie podnoszą niepotrzebnie ceny butów narciarskich.

Jakie są najlepsze wkładki narciarskie?

Zacznijmy od tego, jakie konkretnie zadanie spełniają wkładki w butach narciarskich. A są odpowiedzialne za:

Równomierne podparcie stopy – im dokładniej odwzorowują kształt jej podeszwowej części, tym lepiej. Na wkładkach, które spełniają ten warunek, odczujesz lepsze dopasowanie do stopy i większy komfort.

Prawidłowe rozłożenie ciężaru ciała – podparcie stopy w każdej płaszczyźnie przełoży się na szybsze przenoszenie impulsów skrętnych i mniejsze zmęczenie mięśni podczas zjazdów. Stopy, którym brakuje odpowiedniego podparcia, mocno się napinają, co podczas jazdy może objawiać się dużym bólem.

Podparcie stopy w neutralnej pozycji – jest to ogromna zaleta stosowania wyprofilowanych wkładek, ponieważ wpływa na lepszą postawę nad nartami, a w efekcie przekłada się na wyższą jakość i komfort jazdy.

Stabilizację stopy – stopy, które nie są stabilne i poruszają się w różnych płaszczyznach, narażone są na ucisk i otarcia wystających punktów kostnych. 

Często, gdy klienci przychodzą do nas po modyfikację butów narciarskich, potrzebują przede wszystkim wysokiej jakości wkładek, a w następnej kolejności np. modyfikacji skorupy. 

Warto więc zacząć od tego, a jeśli to nie okaże się wystarczające, to wtedy dopiero szukać rozwiązania w innych modyfikacjach. 

Jakie wkładki do butów narciarskich są dostępne na rynku?

Znajdziesz tu kilku producentów, którzy specjalizują się w dostarczaniu wysokiej jakości wkładek narciarskich, m.in.: Sidas, Superfeet, Bootdoc, Masterfit, Lenz. 

Każdy z nich produkuje wkładki wyprofilowane – gotowe do użycia od razu po zakupie (wystarczy je dostosować do rozmiaru kapci) oraz wkładki wykonywane indywidualnie do kształtu stopy. 

Chcesz wiedzieć więcej? Poniżej znajdziesz nasz film, który w całości poświęciliśmy wkładkom narciarskim:

Fabrycznie wyprofilowane wkładki, które oferujemy w naszym sklepie narciarskim

Wkładki Sidas 3Feet, czyli wyprofilowane i ukształtowane fabrycznie, przeznaczone do trzech rodzajów stóp. Dobiera je się do wysokości i długości łuku stopy.

Przeznaczone są dla stóp o łuku:

 • płaskim,
 • wysoko wysklepiony,
 • średnio wysklepionym.

Na czym polega przewaga wkładek 3Feet nad standardowymi wkładkami w butach narciarskich?

Ich podstawową zaletą jest profil, który podpiera łuk podłużny, podczas gdy pięta wpada w korytko, które obejmuje ją z każdej strony. Dzięki temu stopa jest jednakowo podparta i lepiej ustabilizowana. 

W porównaniu do płaskiej i całkowicie elastycznej wkładki zyskujesz lepszą kontrolę nad nartami i zmniejszasz ryzyko wystąpienia punktowych ucisków. To wszystko sprawia, że po całym dniu spędzonym na stoku, Twoje stopy będą wolne bolesności i dużego zmęczenia. 

Wkładki Sidas 3Feet wykonuje się z oddychającego materiału Picto Breathability. W przedniej części mają izolację termiczną, dzięki której stopy nie odmarzają, a pod piętą wkładki jest dodatkowa amortyzacja, która podnosi komfort stania.

Sidas 3Feet jest rozwiązaniem pośrednim pomiędzy wkładkami custom – czyli robionymi na miarę, które są dopasowane do stopy – a wkładkami standardowymi, które w ogóle nie są dopasowane do konturów podeszwy.

Do ich najważniejszych wad można zaliczyć jedynie częściowe dopasowanie. Musisz bowiem pamiętać, że te wkładki produkowane są pod pewien typ stopy i nie odwzorowują indywidualnych cech anatomicznych danej osoby.

Indywidualne wkładki narciarskie, czyli wkładki wykonywane na miarę

Zadanie wkładek indywidualnych (customowych) jest takie samo jak wkładek ukształtowanych wcześniej przez producenta. Jednak dzięki temu, że w 100% odwzorowują kontury podeszwowej części stopy, znacznie lepiej spełniają swoje zadanie.

Największe zalety wkładek indywidualnych

 • Możliwość dobierania różnych materiałów do ich wykonania tak, żeby w możliwie największym stopniu zaspokajały indywidualne potrzeby danego narciarza.
 • Wkładki na miarę gwarantują szczegółowe odwzorowanie kształtu stopy, co przekłada się na większy komfort stania i lepszą stabilizacja w porównaniu do wkładek gotowych.
 • Zazwyczaj lewa stopa mniej lub bardziej różni się od prawej. Wykonując wkładki customowe, zyskasz spersonalizowany produkt, dopasowany do każdej z Twoich stóp.

Klienci często pytają nas jakiej marki wkładki wybrać. Powiem Ci, że producent nie ma tu większego znaczenia. Najważniejsze, żeby wkładki były starannie i prawidłowo wykonane.

Do jakich butów przeznaczone są wkładki SIDAS, BOOTDOC oraz INSTAPRINT, które wykonujemy?

Pasują do butów:

 • narciarskich,
 • łyżew,
 • rolek.

Każde specjalistyczne obuwie często powoduje różne problemy dla użytkowników – bóle podeszwowej części stopy, ból spowodowany uciskiem, brak stabilności, otarcia, czy nieprawidłowa postawa podczas użytkowania. 

Dlatego buty powinny być dostosowane do stopy i pierwszym krokiem, jest zastosowanie wyprofilowanych wkładek. 

Wkładki Sidas (lub inne) tworzą optymalne połączenie pomiędzy stopą a butem. Stosując je, szybko się przekonasz, że równomiernie rozłożony ciężar ciała wpływa nie tylko na komfort, ale też Twoją efektywność podczas uprawiania sportu. 

Poza tym minimalizujesz ryzyko wystąpienia kontuzji. Zyskasz lepszą kontrolę podczas jazdy, a mięśnie będą mniej przeciążone. Wsparta stopa lepiej pracuje, co pozytywnie wpływa na funkcjonowanie stawów podczas wykonywania niestandardowych ruchów.

Indywidualne wkładki do butów narciarskich, które wykonujemy w SkiFanatic:

Sidas Custom Ski

Wkładka składa się z 3 różnych materiałów. Jej spód stanowi tworzywo termoformowalne, które po rozgrzaniu szczegółowo odwzorowuje nadany mu kształt. 

Z wierzchu wkładkę pokrywa miękka pianka, która zapewnia stopie odpowiednią amortyzację i tarcie. Pomiędzy tymi dwiema warstwami znajduje się także element usztywniający śródstopie i tyłostopie.

Sidas Custom Ski Pro

Wkładka o bardzo podobnej konstrukcji do Custom Ski, z tą różnicą, że od spodu posiada dodatkowo grubsze i twardsze usztywnienie.

Sidas Custom Ski Race

Przeznaczone dla butów mocno dopasowanych do nogi. Są cienkie i sztywne, przez co nie zmniejszają objętości butów, a przy tym zapewniają odpowiednie podparcie stopy.

Instaprint

Wkładki marki Masterfit Inc składają się tylko z dwóch warstw – pianki i materiału termoformowalnego, które znajdują się na jej wierzchu. Wykonuje je się tylko z dodatkową stabilizacją podklejaną od spodu wkładki.

Bootdoc Race

Odpowiednik wkładek Race marki Sidas – podobnie wykonane. Również bardzo cienkie, a jednocześnie sztywne.

Pamiętaj, że wybór modelu wkładek i ewentualne ich późniejsze modyfikowanie zależy od Twojej wagi, budowy i biomechaniki stóp, stylu jazdy oraz butów, jakich używasz. 

To właśnie te parametry bootfitter oceni, przeprowadzając z Tobą wstępny wywiad i pobierając niezbędne pomiary. 

Proces wykonania wkładek indywidualnych trwa od 40 minut do godziny i obejmuje następujące etapy:

 1. Analiza budowy Twojej stopy i jej biomechaniki.
 2. Wybór optymalnego modelu wkładek. 
 3. Pobranie odcisku stopy.
 4. Nagrzanie i uformowanie wkładki do wcześniej pobranego odcisku.
 5. Schłodzenie i obróbka wkładek poprzez doklejenie odpowiednich stabilizacji i oszlifowanie tak, by pasowały do butów wewnętrznych w butach narciarskich, do których są wykonane.
 6. Ostateczna przymiarka i zatwierdzenie wykonanych wkładek, które od razu są gotowe do użycia.

Czy potrzebujesz indywidualnych wkładek? 

Jedni potrzebują ich bardzo, a inni… jeszcze bardziej :). Jak zatem widzisz, wkładki narciarskie uważamy za jedną z istotniejszych modyfikacji butów i zalecamy ich wykonanie każdemu narciarzowi.

Warto skorzystać z porady bootfittera, który opowie Ci, jak wkładki wpłyną na dopasowanie Twoich butów do nogi oraz poprowadzi Cię krok po kroku przez cały proces ich formowania. Jeśli chcesz skorzystać z takiej usługi, to napisz lub zadzwoń do nas, a chętnie Cię umówimy i sprawdzimy, czy możemy pomóc. Kliknij tutaj i umów się.