Go to content

Frezowanie skorupy butów narciarskich

co konkretnie daje oraz czy lepiej odbarczać, czy frezować?

Uciskające buty narciarskie są jednym z najczęstszych problemów, z którymi zgłaszają się do nas narciarze. Nieważne, czy ktoś dopiero zaczyna swoją przygodę na stokach, czy jest bardziej zaawansowany.

Co więcej, niektórzy wręcz sądzą, że ból stopy w butach narciarskich jest normalną sprawą i trzeba się z tym pogodzić. Jak mawiał klasyk: nic bardziej mylnego!

Na całe szczęście nie musisz znosić bólu, drętwienia i marznięcia stopy. Zaraz dowiesz się, jak przy pomocy pewnego zabiegu dopasować buty narciarskie, aby leżały na Twojej stopie tak, jakbyś się z nimi urodził.

Zatem, jeśli masz dość katorgi i swoich uciskających butów, to warto poświęcić najbliższe 3 minuty, by poznać rozwiązanie, które być może jest receptą na Twoje narciarskie problemy.

Co to jest frezowanie butów narciarskich?

Frezowaniem nazywamy skrawanie skorupy buta. W miejscu przeprowadzenia tej operacji ścianka buta robi się cieńsza i tworzy się w niej wgłębienie. 

Frezowanie jest alternatywą dla odbarczania i ma ten sam cel, czyli stworzyć więcej przestrzeni na stopę w miejscu wykonania modyfikacji. Skorupę frezuje się od wewnątrz: w punkcie występowania ucisku lub otarcia.

Poniżej zamieszczamy film na, którym pokazujemy, jak frezujemy buty w naszym sklepie narciarskim:

Które buty narciarskie nie nadają się do frezowania?

Przy wyborze butów narciarskich warto pamiętać, że nie każdy model nadaje się do frezowania (lub innych modyfikacji). Buty niskiej jakości ze skorupą wykonaną z taniego plastiku nie przejdą tego zabiegu pomyślnie. 

Plastik niemal natychmiast topi się pod wpływem tarcia, a przez to cała modyfikacja nie jest ani efektywna, ani estetyczna. Niestety takie buty narciarskie źle się również odbarczają.

Frezować, czy odbarczać buty narciarskie?  

Odbarczanie i frezowanie mają ten sam cel: wytworzyć więcej przestrzeni w miejscu, w którym jest jej za mało dla stopy. 

W zależności od sytuacji jedna metoda będzie mieć przewagę nad drugą i odwrotnie. Najpierw jednak trzeba ocenić, która z nich jest prostsza, efektywniejsza, bezpieczniejsza i lepsza dla konkretnego narciarza.

Dlatego w SkiFanatic zawsze wstępnie oceniamy zasadność danych modyfikacji, żeby klienci mogli mieć estetycznie zmodyfikowane buty narciarskie. 

Ale do rzeczy, buty narciarskie…

Odbarczamy:

  1. Gdy potrzebujesz większej modyfikacji. Frezowanie ma swoje ograniczenia i jest uzależnione głównie od grubości skorupy. W przypadku np. mocno wystających haluksów odbarczanie jest najczęściej jedynym sensownym rozwiązaniem.
  2. Gdy plastik w butach słabo nadaje się do frezowania i występuje ryzyko jego uszkodzenia.

Frezujemy:

  1. Buty zawodnicze, których plastik jest wysokiej jakości, a ścianki buta są na tyle grube, że w większości miejsc można przeprowadzić efektywną modyfikację. Buty zawodnicze da się również odbarczyć, ale wielu zawodników nie chce tego robić, by nie poszerzać ich od zewnątrz.
  2. Miejsca o nieregularnym kształcie, np. kontur achillesa, czy miejsce na piętę. Są to istotne obszary gwarantujące stabilność stopy, dlatego w tych miejscach trzeba działać z wręcz chirurgiczną precyzją i wprowadzać niewielkie, ale przemyślane modyfikacje.

Frezujemy lub odbarczamy w pozostałych przypadkach, bo często obydwie metody również skutecznie rozwiążą problem skorupy zgniatającej stopę. Jaką wybrać? To zależy wówczas od indywidualnych preferencji właściciela butów lub bootfittera.

Istnieje również możliwość zastosowanie najpierw odbarczania a później frezowania w tym samym punkcie buta. 

Wydaje Ci się, że przyczyną Twoich problemów  z butami narciarskimi może być źle dopasowana skorupa Twoich butów? 

Jeśli zmagasz się z bólem, drętwieniem stopy lub marznięciem, to jedno jest pewne – potrzebujesz modyfikacji butów. 

Czy najlepszym sposobem na pozbycie się dyskomfortu będzie frezowanie? Tego nie wiem, ale zachęcam Cię do spotkania się z jednym z naszych specjalistów. Kliknij tutaj i umów się.

Ocenimy, czy możemy Ci pomóc i jeśli tak, to zaproponujemy konkretne rozwiązanie, które da Ci najlepsze dopasowanie butów i uśmiech na twarzy podczas szusowania na stoku.