Go to content

Modyfikacja uciskających butów wewnętrznych

…jedna z najbardziej niedocenianych, za to wyjątkowo skuteczna metoda dopasowania butów narciarskich.

Tak jak leczenie choroby należy rozpocząć od znalezienia jej prawdziwej przyczyny, tak i w przypadku butów narciarskich również trzeba znaleźć źródło pojawiających się problemów. 

Zazwyczaj jest tak, że pojawiający się ból nogi podczas jazdy wynika z nacisku, ale nie zawsze jest spowodowany przez skorupę. Zdarza się, że dopiero modyfikacja linera przynosi upragnioną ulgę. 

Czyli, trzymając się medycznego porównania, tak, jak nie na każdą chorobę lekarz przepisze Ci antybiotyk, tak nie każdy ból stopy rozwiąże modyfikacja skorupy. A niestety, wiele osób właśnie tak myśli. 

Pamiętaj również, że buty wewnętrzne – w przeciwieństwie do skorupy – dopasowują się do anatomicznych kształtów użytkownika podczas ich używania. 

Zatem jeśli początkowy dyskomfort powodowany przez kapcie jest niewielki, to warto najpierw zjechać kilkanaście/kilkadziesiąt razy, gdyż prawdopodobnie problem szybko sam się rozwiąże. Natomiast, jeśli pomimo tego, nie uda Ci się osiągnąć pożądanego dopasowania, wtedy warto zastanowić się nad większymi modyfikacjami. 

Formowanie butów wewnętrznych przy pomocy wyższej temperatury

Większość wysokiej jakości butów narciarskich wyposażona jest w termoformowalne botki. Po ich odpowiednim podgrzaniu, a następnie założeniu butów na nogi, dopasują się do kształtu stopy i podudzi. 

Przy okazji, można również wykleić stopę dodatkową pianką tak, żeby w miejscu, gdzie znajdują się mocno wystające punkty kostne, liner lepiej się wyprofilował. 

Pamiętaj, że takich butów nie wolno przegrzewać, np. stawiając na kaloryferze albo susząc przy użyciu zbyt mocno grzejących suszarek, bo mogą stracić wcześniej nadany im kształt. W ekstremalnych przypadkach liner może się skurczyć lub nawet punktowo przypalić. 

Więcej o formowaniu butów wewnętrznych przeczytasz tutaj.

Rozciąganie i kompresja butów wewnętrznych.

Buty wewnętrzne można także potraktować narzędziami, których używamy do odbarczania skorupy. Świetnie sprawdzają się one przy tworzeniu dodatkowych wgłębień na wystające punkty kostne lub przy rozpychaniu i rozciąganiu linera.

„Chirurgia” butów wewnętrznych, czyli kiedy bootfitter wkracza ze skalpelem

Niezwykle skutecznym zabiegiem jest wycinanie części buta wewnętrznego, a następnie zastąpienie usuniętego elementu pianką o innej gęstości. Warstwy kapcia najbliższej skorupy są najtwardsze i bywa, że to właśnie one, a nie plastik, powodują dyskomfort. Dla dodatkowej ochrony bolesnego miejsca można użyć sztywniejszej pianki, którą wykleja się dookoła tego obszaru.

“Operację” przeprowadzamy również na podeszwach, które zdarza się, że ograniczają możliwość przeprowadzenia innych modyfikacji. Dlatego odpowiednie przygotowanie podeszwy jest kluczowe.

Modyfikacje butów narciarskich nie kończą się wyłącznie na odbarczaniu i frezowaniu 

Linery to element butów, który znajduje się najbliżej Twojej nogi. Zatem jak się domyślasz ich jakość i budowa mają ogromne znaczenie dla komfortu, dopasowania i stabilizacji nogi. 

Zadaniem butów wewnętrznych jest zapewnienie narciarzowi ciepła i komfortu, a jednocześnie uczucia stabilności oraz dobrego kontaktu stopy z butem. Te zadania są trudne do pogodzenia, dlatego w ostatnich latach nastąpił tak duży postęp w produkcji dobrej jakości butów wewnętrznych. 

Stosuje się lepsze materiały, poprawiany jest profil kapci tak, by jak najdokładniej odwzorowywał anatomiczne kontury stopy oraz pojawia się jeszcze więcej możliwości dopasowania ich do nogi. 

W całej zabawie chodzi o możliwie najlepsze dopasowanie butów do kształtu stopy, jak i podudzi. Dlatego w SkiFanatic zawsze mamy na uwadze nie tylko wymiary stopy, ale też indywidualne oczekiwania narciarza względem komfortu i stabilizacji nogi w butach.

Poniżej zamieszczamy nasz film, w którym pokazujemy przykładowe modyfikacje botków:

Skąd masz wiedzieć, że potrzebujesz akurat modyfikacji butów wewnętrznych?

W Ski Fanatic patrzymy na dopasowanie butów wielowymiarowo i proponujemy wg. nas najlepsze rozwiązanie Twojego problemu. Przychodząc do nas, nie musisz wiedzieć, czy potrzebujesz indywidualnych wkładek, odbarczania, zmiany kątów, czy właśnie modyfikacji linerów. 

To nasze zadanie, by po przeprowadzonych pomiarach i analizie znaleźć przyczynę problemu i zaproponować Ci strategię na jego rozwiązanie. Umów się na wizytę i przekonaj osobiście, że nie warto dłużej męczyć się na stoku.