Go to content

Odbarczanie butów narciarskich

Co to jest i dlaczego może się okazać, że go nie potrzebujesz?

Buty narciarskie potrafią być naprawdę przebiegłe. 🙂 A to dlatego, że na etapie ich mierzenia, ucisk (nie każdy rodzaj!) w niektórych miejscach jest normalną sprawą i dopiero po kilku zjazdach buty się dopasowują. 

Co, jeśli pomimo wielu zjazdów ucisk nadal jest mocny i powoduje ból? Wtedy możliwe, że na jakimś podstawowym etapie został popełniony jeden z błędów, o których piszę niżej, lub potrzebujesz jakiejś modyfikacji i nie udało się tego wykryć w sklepie. 

Zatem powstaje pytanie: robić odbarczanie od razu, czy może pojeździć (pomęczyć się) kilka dni i zobaczyć czy botek się uformuje? 

Musisz wiedzieć, że taki ucisk powoduje nie tylko duży ból, drętwienie, ale może prowadzić do trwałego uszkodzenia nerwu w stopie, dlatego warto obserwować sytuację i reagować jeśli sytuacja zrobi się niepokojąca. 

Dlatego nie czekaj zbyt długo, ale możliwie jak najszybciej skontaktuj się ze specjalistą – bootfitterem – który oceni sytuację i zaleci najlepsze rozwiązanie. Co ciekawe, nie zawsze takim rozwiązaniem jest odbarczanie.

Na czym polega odbarczanie butów narciarskich?

Odbarczanie butów narciarskich jest punktowym poszerzeniem skorupy butów. Nazywane jest również rozciąganiem skorupy lub wypychaniem. 

Jednak rozciąganie to niezbyt trafne określenie, ponieważ plastik w rzeczywistości się nie rozciąga lub dzieje się to tylko minimalnym stopniu. W praktyce chodzi o „zabranie” przestrzeni z jednego obszaru i oddanie jej tam, gdzie skorupa jest wypychana.

Najważniejsze, żeby precyzyjnie zaznaczyć na skorupie miejsce do modyfikacji. Następnie boofitter odpowiednio nagrzewa zaznaczony punkt i, właściwymi dla danego miejsca narzędziami, rozpycha plastik.

Najczęstsze obszary, które są modyfikowane w ten sposób to:

  • kostki przyśrodkowe i zewnętrzne,
  • kość łódkowata,
  • głowa 1 kości śródstopia (haluks),
  • głowa 5 k. śródstopia,
  • guzowatość 5 kości śródstopia,
  • wydłużanie butów,
  • poszerzanie butów.

Jak proces odbarczania przebiega w Ski Fanatic?

  1. Umawiasz się na wizytę u naszego bootfittera, który (jeśli faktycznie Twój problem rozwiąże odbarczanie) wyznaczy punkt rozciągnięcia skorupy.
  2. Następnie buty zostają u nas w sklepie (czas wykonania usługi zależy od obłożenia pracą na serwisie).
  3. Przy odbiorze butów mierzysz je i sprawdzasz, czy ucisk na stopę minął (ostateczny test przeprowadzisz na stoku, a jeśli zajdzie potrzeba poprawek, to nie zapłacisz za nie ani grosza).

Na poniższym filmie zobaczysz, jak przebiega proces odbarczania w praktyce: 

Czy na pewno potrzebujesz odbarczyć skorupę?

Niestety ciężko to stwierdzić bez wcześniejszego obejrzenia Twoich stóp i butów narciarskich. Co ciekawe, wiele problemów, których skutkiem jest ból, rozwiązuje się w inny sposób, niż modyfikacja skorupy. 

Dlatego tak przy doborze i dopasowaniu butów tak ważne są podstawy. Do ABC bootfittingu zaliczamy:

  • dobór właściwego rozmiaru, typu i kształtu butów,
  • ustabilizowanie stopy przez dobrze wykonaną wkładkę,
  • właściwe ustawienie kątów w bucie.

Jeśli te warunki nie są spełnione, jakakolwiek większa ingerencja w buty narciarskie często będzie nieskuteczna lub tylko częściowo rozwiąże Twój problem. 

Warto o tym pamiętać, ponieważ wiele osób mylnie uważa, że odbarczanie, frezowanie oraz inne modyfikacje stanowią rdzeń personalizacji butów. 

Jednak prawda jest, że im lepsze decyzje podejmiesz na początkowym etapie, tym mniej czasu spędzisz później na zabiegach związanych z rozciąganiem, czy frezowaniem skorupy butów.

Ból stopy nie oznacza, że trzeba rozciągać skorupę

”Boli mnie noga podczas jazdy na nartach, chciałbym zapisać się na odbarczanie”.

Są to słowa wielu klientów, którzy dzwonią do nas w celu umówienia się na wizytę w salonie. 

Jednak, jak wcześniej wspominaliśmy, wiele problemów bólowych da się wyeliminować, wprowadzając inne modyfikacje. 

Ból kostki lub kości łódkowatej można usunąć, wykonując indywidualne wkładki narciarskie. Podobnie rzecz ma się z naciskiem na palce stóp.

Z kolei ból na podbiciu, dyskomfort w palcach lub od spodu bywa spowodowany źle ustawionymi kątami bootboardu lub górnej części skorupy.

Ścisk łydki powoduje często nieustawiony canting cholewki. 

Przykłady można mnożyć. Nie będę Cię teraz nimi zanudzał, za to chcę pokazać, że warto spojrzeć na problem jako na całość i przejść proces krok po kroku – zaczynając od właściwego doboru butów. 

Najczęstsze pytania dotyczące odbarczania butów narciarskich:

Czy odbarczacie buty kupione w innym sklepie?

Tak, ale… zdarzają się nam okresy intensywnej pracy w sezonie zimowym, że przyjmujemy na serwis tylko buty kupione w naszym sklepie. Posiadamy określone moce przerobowe, dlatego w pierwszej kolejności przyjmujemy klientów, którzy wcześniej kupili buty w naszym sklepie narciarskim, by docenić, że wybrali właśnie nas i zapewnić i usługę na takim poziomie jaki chcemy oferować. 

Czy każde buty można odbarczyć?

Tak, ale… niektóre buty, przeważnie turowe, są wykonane z plastiku, który łatwo nie poddaje się odbarczaniu. A nawet jeśli się uda, to zazwyczaj z mizernym efektem. Bardzo stare buty również źle się odbarcza, ponieważ plastik po latach traci swoje właściwości – nie jest już tak elastyczny i robi się kruchy.

Czy odbarczacie buty już używane?

Po prostu tak! (bez ale) 🙂

Odbierz nasz bezpłatny poradnik „5 najczęstszych i najgorszych błędów popełnianych przy wyborze nowych butów narciarskich”!

Dzięki niemu unikniesz popełnienia każdego z tych błędów i dobierzesz swoje idealne buty narciarskie!

 

w sobotę (30/03/2024) sklep stacjonarny jest zamknięty

This will close in 0 seconds