Jak dbać o buty narciarskie, żeby służyły wiele sezonów?
Nagraliśmy krótki film o tym co należy robić, żeby buty narciarskie były długo w dobrym i higienicznym stanie. Obejrzyj, stosuj i ciesz się swoim zadbanym obuwiem 🙂
W skrócie:
- Susz buty w temperaturze pokojowej lub trochę wyższej. Wyciągnij do tego but wewnętrzny.
- Chroń swoją podeszwę przed nadmiernym wycieraniem. Chodź w butach narciarskich, szczególnie po twardej nawierzchni, tak mało jak to możliwe. Do chodzenia warto stosować gumowe ochraniacze podeszw. W butach zawodniczych przeważnie przykręca się liftery, czy 3, 5 lub 7 mm platikowe podkładki, które jak się wytrą można łatwo wymienić.
- Czyszczenie i dezynfekcja. Skorupę możesz wyczyścić Szmatką i wodą z delikatnym detergentem a następnie dokładnie wysuszyć. But wewnętrzny najlepiej raz na jakiś czas ozonować (poniżej przeczytasz więcej o ozonowaniu) a jeśli kapcie są naprawdę mocno przepocone lub zawilgotniałe warto oddać je do pralni, która zajmuje się również praniem butów wewnętrznych termoformowalnych.
- Na wyjazd zabieraj ze sobą spray dezynfekujący do butów, który usuwa bakterie, grzyby, pleśń i wirusy. Tego typu preparaty możesz używać również do innego typu obuwia.
- Między wyjazdami i poza sezonem przechowuj buty tak, żeby nie były niczym przygniecione, nie były przegrzewane, najlepiej trzymaj je w temperaturze pokojowej tak, żeby nie były narażone na działanie promieni słonecznych. Klamry w butach zapinaj i upewnij się, że but wewnętrzny nie jest pozaginany.
- Dokręć wszystkie śruby, które mocują klamry, cholewkę, rzep.
Więcej o ozonowaniu butów narciarskich.
Czy ozonowanie butów narciarskich jest skuteczne?
Ozon to trzy atomy tlenu (O3), jest nie trwałym gazem bo szybko rozpada się do postaci tlenu, którym oddychamy. Działa niezwykle skutecznie, stosuje się go w szpitalach, żłobkach i innych instytucjach do dezynfekcji sprzętu, odzieży itd. Ozon jeśli ma kontakt, grzybami, bakteriami, wirusami, wchodzi z nimi w reakcję, zabijając je całkowicie.
Jaki sprzęt/rzeczy można oznować?
Możesz ozonować każdy rodzaj sprzętu sportowego: Buty narciarskie, kaski, gogole, rękawice, kurtki spodnie. Może to być również inny sprzęt sportowy lub rzeczy, których używasz na co dzień. Klienci dezynfekują każdy rodzaj obuwia, ochraniacze sportowe, odzież motocyklową, pluszaki, odzież. Jeśli kupujesz sprzęt używany np. buty narciarskie z drugiej ręki wtedy szczególnie warto wyozonować takie obuwie prze pierwszym użyciem. Ozonowanie sprzętu to nie tylko większy komfort używania, ale też większe bezpieczeństwo dla naszego zdrowia.
Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z butów narciarskich?
Jeśli chcesz mieć świeże i pachnące buty narciarskie to:
- Codziennie zakładaj świeże skarpety narciarskie
- Odpowiednio i dokładnie wysusz buty
- Stosuj środki bakteriobójcze
- Co kilka wyjazdów oddaj buty na ozonowanie
Ozon dzięki temu, że eliminuje wszystkie drobnoustroje z którymi ma kontakt, usuwa również nieprzyjemne zapachy. Pot człowieka jest bezwonny, dopiero w kontakcie ze skórą i drobnoustrojami pot zaczyna brzydko pachnieć. Buty narciarskie kiedy są mokre od potu i śniegu, są idealnym środowiskiem dla rozwoju różnorakich mikroorganizmów a przez to ich stan higieniczny, może się szybko pogarszać. To właśnie dlatego tak ważne jest stosowanie się do powyższych punktów.
Jak długo trwa ozonowanie rzeczy.
Ozon eliminuje wszelkie drobnoustroje już po kilkunastu minutach, jednak w przypadku rzeczy wykonanych z tkanin np. buty, odzież, pluszaki, warto przedłużyć ozonowanie do 1 lub 2 godzin (w zależności od stanu danej rzeczy), tak żeby ozon mógł jak najgłębiej spenetrować w głąb danego tworzywa.
Ozonowanie sprzętu narciarskie W Skifanatice Warszawa.
Od sezonu 22/23 oferujemy ozonowanie sprzętu narciarskiego (i nie tylko). Ozonujemy sprzęt w specjalnej szafie o wymiarach:
Ile kosztuje ozonowanie butów narciarskich i innych akcesoriów?
*Do szafy możesz włożyć tyle rzeczy ile Ci się podoba, ale dezynfekcja będzie skuteczna wtedy gdy rzeczy dezynfekowane będą miały swobodny kontakt z ozonem, więc należy je ułożyć tak, żeby wszystkie przedmioty leżały lub wisiały swobodnie i nie stykały się ze sobą.
**Przed ozonowanie należy dokładnie wysuszyć rzeczy. Nie ozonujemy przedmiotów, które są wilgotne.
Zapraszamy!