Go to content

Luz w butach narciarskich

Luz doprowadza Cię do szału i odbiera radość z jazdy? Sprawdź, co zrobić, żeby buty lepiej trzymały stopę!

Są buty narciarskie, które na nogach leżą jak kalosze i łatwo je zgubić nawet podczas jazdy. Są też takie, w których występuje jedynie delikatne unoszenie pięty.

Jak się pewnie domyślasz, w tym drugim przypadku można sobie poradzić, stosując mało inwazyjne rozwiązania. Co jednak robić, kiedy luz jest znacznie większy, a Ty niebawem ruszasz na stok i wymagasz dobrego dopasowania butów narciarskich? 

Pamiętaj o najważniejszej zasadzie. Mianowicie przy niwelowaniu luzu w butach narciarskich kluczowe jest ustalenie jego przyczyny i skali problemu. 

Poniżej omawiam możliwe powody nadmiernego ruszania się nogi w butach, jak również podaję konkretne rozwiązania, by mu zaradzić. Zatem, jeśli zmagasz się z podobnymi trudnościami, to warto poświęcić kilka minut, bo być może jedna z tych technik pozwoli Ci łatwo pozbyć się frustracji podczas jazdy na nartach. 

Najczęstsze powody występowania luzu w butach narciarskich

Za duży rozmiar butów 

Buty narciarskie z każdym kolejnym rozmiarem rosną nie tylko na długość, ale też na szerokość i objętość. O ile luz w palcach przeważnie nie jest problemem kiedy stopa jest ustabilizowana, o tyle luz dookoła całej stopy jest niepożądany. Tymczasem jest czymś powszechnym wśród narciarzy, że wybierają buty za duże o 1, 2 lub nawet o 3 rozmiary. 

Chcesz wiedzieć, jak powinny leżeć na nodze prawidłowo dobrane buty narciarskie? Obejrzyj nasz film:

Buty są we właściwym rozmiarze, ale wybrano zły model

Stopy różnią się od siebie. Niektórzy mają je wąskie i o małej objętości, a inni szerokie i masywne. Dlatego producenci butów narciarskich tworzą buty o różnych kształtach, by jak największej grupie narciarzy zapewnić odpowiednie trzymanie nogi i komfort.

Jednak, jeśli osoba o wątłych stopach wybierze model butów w swoim rozmiarze, ale zbyt objętościowy, to także pojawi się luz. Warto zatem zwracać na to uwagę już na etapie zakupu, bo błąd w wyborze modelu może bardzo utrudnić odpowiednie dopasowanie. 

Liner się rozbił

Po jakimś czasie używania butów narciarskich nie leżą one na nodze tak jak wcześniej. Kapeć się rozciąga, profil zmienia i jego ścianki robią się cieńsze, co prowadzi do gorszego dopasowania się buta.

Stopa jest bardzo wąska i o małej objętości

Zdarzają się tak wąskie stopy, że żadne buty narciarskie nie są w stanie ich dobrze stabilizować. Tu warto zasięgnąć rady bootfittera, który może zaproponuje z pozoru bardzo odważną, ale naprawdę sensowną strategię na dopasowanie butów… ale o tym za chwilę.

Buty niedopasowane w określonym obszarze 

Luz w butach może pojawić się tylko w określonych punktach, np. wokół kostki i achillesa, na szerokości w śródstopiu, w łydce lub nad podbiciem. Czasem powodem jest mniej standardowa budowa np. bardzo szczupła łydka, a czasem po prostu budowa buta. 

Pamiętaj, że buty narciarskie produkowane są pod standardowy/wzorcowy kształt stopy. Zatem często mamy do czynienia z sytuacją, w której trzeba dostosować but w konkretnym obszarze.

Jak skutecznie pozbyć się luzu w butach narciarskich?

Uczucie ścisłego dopasowania butów narciarskich można uzyskać, stosując pewne zabiegi. Co ciekawe, część z prezentowanych niżej metod nie jest przeznaczona konkretnie do poprawiania dopasowania butów. Jednakże dają uczucie dopasowania jako efekt uboczny. 

Techniki ułożone są od najbardziej podstawowych, do takich gdzie problem jest większy i potrzeba zaawansowanych rozwiązań. 

Wkładki narciarskie 

Mocno poprawiają dopasowanie butów do nogi i zwiększają uczucie stabilizacji. Osoby, które jeżdżą z użyciem wkładek, często twierdzą, że nie mają już potrzeby tak mocnego zaciskania klamer, by czuć dobre trzymanie. 

Wkładki do butów narciarskich dokładnie podpierają łuk podłużny i poprzeczny, czyli uzupełniają pustą przestrzeń między stopą a płaską podłogą. Pięta we wkładkach jest podparta z każdej strony. Jest to więc sposób, który pozwoli na uzyskanie lepszego dopasowania także w dobrze dobranych butach narciarskich.

Narciarze, którzy nie decydują się na wykonanie wkładek, próbują rozwiązać problem ruszającej się w bucie stopy w inny sposób. Niestety, pomijają tym samym istotny element dopasowania butów. Więcej o wkładkach piszemy tutaj. 

Odpowiednie ustawienie kąta bootboardu i nachylenia buta w przód (forward lean)

Kolejny istotny aspekt, bez którego ciężko zrobić krok naprzód w dopasowaniu butów. Niedopasowane kąty w bucie narciarskim są jedną z najczęstszych przyczyn wybierania przez narciarzy za dużych butów narciarskich! 

Narciarze, którzy potrzebują ustawienia bootboardu, odczuwają brak kontroli nad nartami lub unoszenie pięty. W obydwu przypadkach niekoniecznie buty muszą być za luźne, ale tak to właśnie odczuwane jest na stoku. Obejrzyj nasz film o tym zagadnieniu.

Właściwe ustawienie cantingu cholewki 

Nie wszystkie buty mają taką możliwość, żeby ustawić cuff (górną część skorupy), a w butach, które mają taką opcję, często jest ona pomijana. Tymczasem prawidłowe ustawienie cuffu nie tylko wpływa na lepszą jazdę i postawę na nartach, ale poprawia też dopasowanie butów w łydce, stawie skokowym i na piszczelu.

Wiązanie botków

Niewiele zjazdowych butów narciarskich ma wiązane kapcie – dotyczy to głównie butów turowych lub zawodniczych. Jeśli jednak Twoje buty narciarskie mają taką opcję, zawiąż je, a szybko odczujesz lepsze trzymanie stopy.

Boostery

O tym, co to dokładnie jest, przeczytasz tutaj. Teraz powiem Ci tylko, że boostery poprawiają przyleganie języków do goleni – jeśli zaciągniesz je bezpośrednio na bucie wewnętrznym.

Wyklejanie pianką botków

Ten sposób tyczy się butów, w których luz nie pojawia się z powodu braku pewnych ustawień w bucie, ale faktycznie są one zbyt luźne. 

W tym przypadku przyklejenie do linera pianki ma za zadanie wypełnienie pustej, nadmiarowej przestrzeni pomiędzy kapciem a skorupą. To z kolei powoduje, że liner lepiej przylega do nogi w danym obszarze. 

Warto wiedzieć, że tę modyfikację stosuje się w przypadku dobrze dobranych butów – o właściwym rozmiarze i kształcie. Zabieg ten ma za zadanie wyeliminować niewielkie luzy. Jeśli natomiast masz buty w za dużym rozmiarze, to problem jest większy i nie licz na spektakularne efekty, stosując tę konkretną metodę bootfittingu. 

Niewątpliwą zaletą wyklejania butów wewnętrznych jest możliwość stosowania najróżniejszych kształtów, grubości i gęstości pianek, dzięki temu działamy bardzo precyzyjnie.

Najczęstsze problemy, przy których stosuje się oklejania linerów to:

  • unoszenie pięty,
  • luz w kostkach,
  • buty nie przylegają dobrze nad podbiciem,
  • luz na szerokości w środstopiu,
  • buty nie przylegają do łydki,
  • stopa rusza się do przodu i do tyłu.

Reduktory objętości

Są to płaskie, wykonane z twardej pianki, wkładki. Umieszcza się je pod butem wewnętrznym lub w kapciu pod wkładką, na której stoisz. Poprzez zastosowanie takiego rozwiązania cały but robi się nieco ciaśniejszy. 

Reduktory – podobnie jak wyklejki – możesz dowolnie docinać, szlifować i dobierać odpowiednie grubości, żeby jak najlepiej dopasować buty narciarskie. 

Tak jak w przypadku punktu wyżej, reduktory nie służą do dopasowania butów o dwa rozmiary za dużych. Jest to opcja dla stóp o małej objętości, gdy liner trochę się rozbił lub potrzeba wprowadzić niewielką modyfikację w określonym obszarze buta.

Eliminator tongue 

Dodatkowy piankowy język, który przyczepia się od wewnętrznej strony do oryginalnego języka w kapciu. To efektywny sposób na dopasowanie butów dla osób o bardzo szczupłej łydce i małej wysokości w podbiciu, którym żadne buty nie trzymają dobrze podudzi. 

Co więcej, taki język można dowolnie modyfikować, żeby optymalnie dopasować go do goleni i botka. Eliminator jest dosyć gruby (można go szlifować, żeby był cieńszy), a dzięki temu zabiera sporo nadmiarowej przestrzeni.

Wtryskowe buty wewnętrzne 

Szczegółowo o butach wtryskowych przeczytasz tutaj. Teraz jednak musisz wiedzieć, że w odniesieniu do eliminowania zbędnych luzów w butach narciarskich, jest to skuteczne rozwiązanie. 

Często do naszego sklepu zgłaszają się osoby o małej objętości i szerokości stóp, którym żadne buty narciarskie nie trzymają dostatecznie nogi oraz tacy narciarze, którzy oczekują mocnej stabilizacji nogi. Wtryskowe botki przeważnie zaspokajają tę potrzebę jednych i drugich. Piana, którą wtryskuje się do buta wewnętrznego, rozpycha go tak, że dokładnie uzupełnia przestrzeń między stopą a skorupą.

Ostateczne rozwiązanie – wymiana butów

Najbardziej radykalna zmiana, ale… często jedyna sensowna. 

Nie zliczę, ilu klientów zgłasza się do nas, od progu wołając: „Słyszałem od kolegi, że robicie cuda z butami i przyszedłem ze swoimi”.

Fakt, zmiana, jaką klienci czują po dopasowaniu butów w naszym salonie, często jest dla nich cudowna, ale to ma niewiele wspólnego z robieniem cudów i magią. 

W SkiFanatic bootfitting traktujemy jako rzemiosło i proces. Tak jak dom zawali się na złym fundamencie, tak i przy doborze oraz dopasowaniu butów możemy mówić o pewnych fundamentach. Jeśli nie zadbasz o nie zawczasu, to niestety późniejsze dopasowanie butów stanie się prawdziwą drogą przez mękę, która niekoniecznie musi zakończyć się sukcesem. 

Weźmy na przykład buty narciarskie o 2 rozmiary za duże. To duży problem i zawsze odradzamy brnięcie w ich dopasowanie oraz jazdę w nich. Jakiekolwiek próby ratowania sytuacji, przyniosą w tym przypadku wątpliwy efekt. Poza tym im problem jest trudniejszy, tym koszty jego rozwiązania rosną. 

Zawsze uczciwie podchodzimy do klientów, informując, że inwestowanie większych pieniędzy w prawdopodobnie i tak niezadowalający efekt nie ma większego sensu. Warto wówczas pogodzić się z tym faktem i zdecydować się na wybór innego modelu lub rozmiaru butów.

Twoje buty są zbyt luźne i zastanawiasz się, jak sobie z tym poradzić?

Czasami proste sposoby dopasowania butów zawodzą, a wtedy warto zdać się na pomoc specjalisty od bootfittingu. Osoba, która zajmuje się tym na co dzień, podejdzie holistycznie do problemu i po szczegółowej analizie Twojego przypadku, wskaże możliwe rozwiązania. Dzięki temu oszczędzasz nie tylko czas, ale i pieniądze, które mógłbyś wydać na nieefektywne rozwiązania. 

Jeśli czujesz, że chciałbyś skorzystać z takiej pomocy, to serdecznie zapraszamy Cię do umówienia się na wizytę w naszym salonie. Sprawdzimy, czy możemy Ci pomóc.

 

w sobotę (30/03/2024) sklep stacjonarny jest zamknięty

This will close in 0 seconds