Go to content

Buty narciarskie wykonywane na zamówienie.

model daleboot VFF PRO

Czemu uważam te buty za wyjątkowe? Co wyróżnia je spośród innych butów narciarskich na miarę? Jak odbywa się proces wykonania Dalebootów dla klienta? W tekście poniżej znajdziesz odpowiedzi na te pytania.

Konstrukcja butów Daleboot i jakościowe rozwiązania

  • Marka założona przez Mela Dalebouta w 1969 roku, produkuje wyłącznie buty narciarskie na miarę. Daleboot jako jeden z pierwszych producentów butów narciarskich zaczął wykorzystywać plastik do wytwarzania skorup. Tworzywo jakie stosowane jest przy ich produkcji jest pierwszym elementem, który wyróżnia ten produkt. Nieprzetworzony, niepochodzący z recyklingu plastik zapewnia bardzo wysoką wytrzymałość i nie spotykaną możliwość personalizacji kształtu skorupy.
  • Co najbardziej oczywiste, ale nie sposób tego pominąć, to fakt, że skorupy wykonywane są dokładnie do wymiaru długości szerokości i wysokości lewej i prawej stopy. Rzadko zdarza się, że stopy mają identyczne wymiary, dlatego przeważnie otrzymujemy dwa różne buty a im większa jest różnica tym większą korzyść odczujesz z indywidualnego dopasowania.
  • Konstrukcja „cabrio” skorupy, rzadkość wśród innych producentów a w Dalebootach ten element jest rewelacyjnie dopracowany. Przy tego typu budowie nad podbiciem, nie ma skorupy tylko ruchomy element wykonany z elastycznego plastiku, który dostosowuje się do kształtu i wysokości podbicia. Taka konstrukcja buta w połączeniu z w pełni termoformowalnym butem wewnętrznym, nie mającym w sobie odrobiny plastiku, skutkuje wyjątkowym komfortem w kluczowym miejscu odpowiadającym za stabilizację stopy w bucie. Podbicie to również bardzo wrażliwe miejsce a dyskomfort w tym obszarze czasem uniemożliwia jazdę.
  • W modelu VFF i VFF PRO jest opcja regulacji flexu w bardzo łatwy sposób i można zrobić to nawet na stoku. W tylnej części buta jest zamontowany bardzo mocny mechanizm, który skracamy przez dokręcenie śruby lub wydłużamy przez jej odkręcenie. Im mocniej zegniesz nogę w przód tym większy opór ten mechanizm stawia. Ten mechanizm sprawia, że przejście ze skrętu w skręt jest naprawdę dynamiczne. Łatwość ustawienia pożądanego flexu przydaje się przykładowo gdy jeździmy na różnego rodzaju nartach, w różnych temperaturach powietrza lub w zależności od naszego przygotowania do sezonu.
  • Jednym z istotniejszych elementów jest regulacja pochylenia bootboardu a konkretnie możliwość uniesienia lub obniżenia pięty i podniesienie jednej lub drugiej strony bootboardu. Jest to jeden z kluczowych elementów procesu bo na jakość i komfort naszej jazdy ogromny wpływ ma stabilna postawa narciarza. Bootfitter w końcowym etapie personalizacji butów na miarę ustawia bootboard tak aby odpowiadało to biomechanice stopy klienta.
  • Buty wewnętrzne marki Intuition to absolutny top na rynku. Wykonane w całości z Ultralonu, superlekkiego i wytrzymałego materiału , który po rozgrzaniu w odpowiedniej temperaturze staje się plastyczny. Jest to tworzywo, które w pełni „zapamiętuje kształt stopy i podudzia. Linery Intuition znane są również z tego, że świetnie utrzymują temperaturę. Oczywiście do wszystkich butów na miarę wykonujemy indywidualne wkładki narciarskie pod stopę.
  • Ostatnia część dopasowania Dalebootów to ustalenie właściwego cantingu czyli wisienka na torcie. Założyciel Daleboot był właścicielem między innymi tego patentu bo jako pierwszy zastosował wymienne elementy butów narciarskich zmieniające kąt ustawienia butów w płaszczyźnie czołowej.

Proces wykonania butów na miarę

Cały proces, od pomiaru do ostatecznego dopasowania trwa od kilku dni do 2 tygodni w zależności od okresu. Konieczne są 2 spotkania i zazwyczaj to w zupełności wystarcza. Każde z nich trwa około godziny. Na pierwszej wizycie zobaczysz dokładnie jak zbudowane są buty i bootfitter na podstawie pomiarów, analizy biomechanicznej i wywiadu powie ci co te buty mają dla ciebie do zaoferowania. Ta część jest całkowicie bezpłatna. Jeśli zdecydujesz się zamówić Dalebooty pobierzemy odciski twoich stóp, żeby wykonać indywidualne wkładki narciarskie. Na kolejnym spotkaniu, gdy gotowe skorupy będą już czekały w sklepie, ustawimy odpowiednio bootboard, uformujemy buty wewnętrzne do nogi, ustawimy canting i gotowe.

Trzy modele dla narciarzy na każdym poziomie zaawansowania

Produkowane są trzy modele butów narciarskich na wymiar Daleboot, VFF, VFF PRO i ST. We wszystkich dolna część skorupy wykonana jest dokładnie z tego samego plastiku, różnią się górną częścią skorupy. W modelu VFF cholewa jest najbardziej elastyczna, pozwala też ona na zgięcie buta najbardziej w przód, VFF świetnie nadaje się dla osób początkujących i średnio zaawansowanych. Model VFF PRO to sztywniejszy but o znacznie mniejszym kącie zgięcia górnej części skorupy. Dwa pierwsze modele wyposażane są w mechanizm regulacji flexu o, którym napisałem wyżej. Model ST przeznaczony dla narciarzy zaawansowanych i ekspertów lub bardzo ciężkich narciarzy. Nie posiada regulacji Flexu.

Z butów Daleboot korzystają zarówno instruktorzy, zawodnicy, średniozaawansowani jak i zupełnie początkujący narciarze. Można spersonalizawać w nich tyle detali że będą wykonane nie tylko na miarę Twoich stóp, ale też biomechaniki, potrzeb i oczekiwań.

Zapraszam do Ski Fanatic Warszawa na pomiary i rozmowę!

Autor
Michał Małecki

Założyciel i właściciel sklepu narciarskiego Ski Fanatic od 2008 roku. Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego kierunek Wychowanie Fizycznego. Narciarz od 7 roku życia. Na studiach zdobył stopień instruktora narciarstwa i stopień pomocnika instruktora PZN. Bootfitter z wieloletnim doświadczeniem.

Inne artykuły z tej kategorii

Czy dla każdego jest bootfitting?

Ta usługa jest dla każdego narciarza, który ma lub chce mieć swoje buty narciarskie. Na tym można by było zakończyć odpowiedź na to pytanie.

Termoformowalne buty narciarskie

Na czym polega termoformowanie skorup butów narciarskich? Polega na celowym odkształceniu skorupy, tak żeby lepiej dopasowała się swoim kształtem do anatomii użytkownika butów. Formowanie, w przeciwieństwie do odbarczania skorupy, odbywa […]