W filmie znajdziesz odpowiedzi na takie pytania, jak:
– Jak prawidłowo czyścić buty narciarskie?
– Jakie są najlepsze metody suszenia butów narciarskich po dniu na stoku?
– Jak dbać o wewnętrzną część buta narciarskiego, w tym wkładki i liner?
– Jak zabezpieczać podeszwy butów narciarskich przed zużyciem?
– Jak odpowiednio przechowywać buty narciarskie po zakończeniu sezonu?
– Jakie są najczęstsze błędy w dbaniu o buty narciarskie i jak ich unikać?
Transkrypt:
Cześć, tu Michał ze Ski Fanatic. Dzisiejszy odcinek dedykujemy tym, którzy chcą jeździć w swoich butach narciarskich bezpiecznie i komfortowo dłużej niż sezon lub dwa. Opowiem Wam, jak dbać o buty narciarskie. Wysusz dokładnie buty wewnętrzne. Wyjmij kapcia, wkładkę, a jeśli buty były bardzo mokre, sprawdź czy w skorupie nie ma wody, którą trzeba wytrzeć. Tak pozostawiony cały zestaw w temperaturze pokojowej powinien wyschnąć przez noc.
Można ten proces znacznie przyspieszyć, używając suszarek do butów lub takich pochłaniaczy wilgoci. Nawet jeśli używacie tego typu akcesoriów, zalecam wyciąganie buta wewnętrznego. Zamknięcie mokrego linera w całkowicie nieoddychającej skorupie znacznie ogranicza odparowywanie wody. Buty wewnętrzne mogą być suche wewnątrz, ale mokre na zewnątrz.
Zdarza się, że klienci przenoszący do nas buty na modyfikację mają mokre linery i skorupę nawet po trzech tygodniach od zakończenia wyjazdu. W takich warunkach łatwo rozwijają się bakterie, grzyby, pleśń, a buty bardzo brzydko pachną. Niedosuszone buty wewnętrzne bardzo szybko się zużywają i źle izolują od zimna. Nie używajcie też suszarek, co do których nie macie przekonania z jaką temperaturą grzeją. Bywa, że w jednym momencie są ledwo ciepłe, a za godzinę parzą w ręce.
W naszym serwisie widujemy buty wewnętrzne i wkładki zniszczone takim suszeniem. Chroń podeszwy, bo bardzo szybko się zużywają, nawet jeśli nie chodzisz w butach zbyt dużo. Nadmierne ścieranie butów od dołu obniża tę wysokość. co może sprawić, że wiązanie narciarskie źle zadziała, a to obniża bezpieczeństwo jazdy. Skutecznym zabezpieczeniem podeszwy są skutisy. Chronią plastik przed nadmiernym zużyciem, stopa lepiej się w nich przetacza, jest w nich mniej ślisko i bardziej miękko podczas chodzenia.
Niektórzy stosują liftery jako zabezpieczenie podeszwy butów rejsowych. Jednak nie powinno stosować się ich w tym celu. Mają zupełnie inne zastosowanie, a ochrona podeszwy to tylko efekt uboczny ich stosowania. Wyciąganie i wkładanie linera również go zużywa, jeśli robisz to nieumiejętnie. Jak to robić poprawnie, dowiesz się oglądając nasz poprzedni film. Raz na jakiś czas warto wyczyścić liner i skorupę.
Do wyczyszczenia skorupy wystarczy szmatka, woda z mydłem lub innym delikatnym detergentem. Buty wewnętrzne warto oddać do pralni lub innego specjalistycznego punktu, gdzie wykonywane jest czyszczenie, odbywające się w nieinwazyjny sposób dla lineru oraz ozonowanie, które skutecznie zabija bakterie, grzyby oraz całkowicie usuwa nieprzyjemny zapach. To co możecie robić na co dzień, żeby Wasze botki były świeże i pachnące, to używanie środka bakterio- i grzybobójczego. Ten płyn, w odróżnieniu od wielu na rynku, nie perfumuje obuwia i innych akcesoriów, tylko skutecznie je odkaża.
W utrzymaniu przyjaznego środowiska dla naszych stóp świetnie sprawdzają się takie banany. Pod tym materiałem znajduje się mieszanka soli i minerałów działających bakteriobójczo. Pomiędzy wyjazdami przechowuj buty w temperaturze pokojowej lub niższej. Z dala od źródeł ciepła, kaloryferów, kominków, strychów na poddaszu. Długotrwałe przegrzewanie butów osłabia plastik i skorupa może się deformować. Niekorzystnie na jej właściwości wpływają również promienie słoneczne. Plastik zmienia kolor, traci swoją elastyczność i wytrzymałość.
Przed odstawieniem butów na półkę upewnij się, że liner jest prawidłowo ułożony. Z wyczuciem zapnij klamry, tak żeby nie odkształcać skorupy. Dobrze jest schować je do pokrowca, szczególnie jeśli trzymasz buty w piwnicy. Ochronisz w ten sposób kapcie przed ewentualnym zniszczeniem przez gryzonie. Postaw je tak, żeby stały swobodnie. Przygniecione czymś ciężkim mogą bardzo się zdeformować.
Przed wyjazdem i co kilka dni jazdy sprawdź czy wszystkie śruby są dobrze dokręcone. Nie w każdym ośrodku narciarskim łatwo uzupełnisz wszystkie braki w butach. Na dzisiaj to tyle. Udostępniajcie film znajomym narciarzom. Niech im buty schurzą jak najdłużej. Zostawcie łapkę w górę, subskrybujcie kanał. Widzimy się w następnym odcinku. Cześć!