Przedstawię wam dzisiaj wyjątkową markę, produkującą od 1969 roku wyłącznie buty narciarskie na miarę. Daleboot. Te buty są szczególne nie tylko dlatego, że są wykonane do kształtu stóp narciarza ale również ze względu na swoją konstrukcję i ciekawe rozwiązania.
Jak buty narciarskie na wymiar są wykonywane i jaką mają budowę?
Zacznijmy od omówienia ich budowy. Wykonane są w konstrukcji cabrio. Oznacza to, że nad podbiciem nie ma skorupy której jeden element zachodzi na drugi. Nad grzbietową częścią stopy znajdują się natomiast 2 plastikowe elementy. Pierwszy, ten bliżej stopy jest bardzo elastyczny i wycięty od strony przyśrodkowej. Drugi również elastyczny ale sztywniejszy od tego pierwszego. Dzięki takiej budowie buta, gdy pochylamy goleń w przód dolna część skorupy nie rozpłaszcza się i nie zgniata podbicia, które jest mocno ukrwione i unerwione. Uciśnięcie stopy od góry może powodować jej ból, odrętwienie, mrowienie i marznięcie. Na pewno część z was, szczególnie Ci z wysokim podbiciem wie dokładnie o czym mówię.
Kolejnym elementem, który wpływa na komfort i jakość jazdy w tych butach jest sposób w jaki jest nadana im sztywność. Z tyłu buta jest mechanizm podobny do popularnego Ski Walka ale nim nie jest. Jest to mechanizm, który podnosi się do góry żeby całkiem uwolnić ruchomość cholewki i zamka żeby ją usztywnić. Podnosząc ten element do góry można regulować sztywność. Wystarczy odblokować skorupę, dokręcić lub odkręcić śrubę znajdującą się wewnątrz buta i zamknąć, żeby zwiększyć lub zmniejszyć flex. Takie rozwiązanie jest w modelu VFF i VFF PRO w najsztywniejszym modelu ST nie ma regulacji sztywności. Z tyłu buta umieszczony jest dodatkowy plastikowy korpus. Taka budowa wszystkich 3 modeli również minimalizuje deformację skorupy przy zgięciu nogi w przód co sprawia, że dolna część skorupy zachowuje optymalny kształt w każdej fazie skrętu.
Daleboot daje naprawdę niesamowite możliwości dopasowania ich kształtu do niezwykle nietypowych wymiarów stóp zarówno do tych bardzo wąskich jak i bardzo szerokich. Tak duże modyfikacje są możliwe dzięki temu, że te buty wykonane są z plastiku wysokiej jakości, nieprzetworzonego (nie pochodzącego z recyklingu) termoplastycznego polyurethanu.
Buty wewnętrzne specjalnie dla Daleboot produkuje marka Intuition. Wykonują oni buty wewnętrzne z Ultralonu czyli w pełni termoformowalnej pianki EVA, która po uformowaniu trwale zapamiętuje nadany kształt, zarówno ten wewnętrzny jak i zewnętrzny.
Klamry w Dalebootach są zamontowane odwrotnie niż jest to powszechnie praktykowane. Ułatwia to zapinanie butów i utrudnia ich samoistne odpinanie podczas jazdy np w głębszym śniegu.
Modyfikacja kątów w butach Daleboot dla optymalnego ustawienia pozycji narciarza.
Bardzo ważne dla dobrego dopasowania butów narciarskich jest odpowiednie ustawienie ich kątów. Dalebooty można wykonać z dowolnym kątem nachylenia w przód, a kąt nachylenia bootboardu ustawiamy regulując długość śrub od dołu bootboardu. O kącie nachylenia bootboardu czyli ramp angle i nachylenia butów w przód czyli forward lean mówiłem we wcześniejszym wpisie. Zaletą tego bootboardu jest jego długość, kończy się przed głowami k. Śródtopia, które mają bezpośredni kontakt ze skorupą co daje lepszą kontrolę podczas jazdy. Ten bootbaord w połączeniu ze spersonalizowaną wkładką umożliwia neutralne ustawienie stopy w płaszczyźnie czołowej, czyli na boki.
Ostatnim etapem dopasowania butów jest ustawienie cantingu. Sprawdzamy na specjalnej platformie czy klient stoi w neutralnej pozycji nad nartami i jeśli tak nie jest wymieniamy podeszwy butów na takie o odpowiednim kącie, tak żeby kolano ustawione było neutralnie nad nartami. U większości osób potrzebna jest taka modyfikacja przynajmniej w jednym bucie a im większa jest wymagana zmiana tym większą różnicę narciarz odczuje podczas jazdy.
Daleboot to buty dostosowane do indywidualnej wymiarów, biomechaniki narciarza ale też jego stylu jazdy, umiejętności i oczekiwań. Buty przeznaczone są dla osób na każdym poziomie zaawansowania od zupełnie początkujących przez zaawansowanych narciarzy po ekspertów i profesjonalistów. Mamy 3 modele do wyboru i różne opcje ich dopasowania i ustawień.
Proces wykonania butów narciarskich na miarę.
Proces tworzenia butów narciarskich na miarę wygląda tak, że na umówionym spotkaniu, które trwa około godziny, zbieramy wszystkie pomiary i wywiad z klientem, wykonujemy analizę biomechaniczną i pobieramy odciski stóp żeby wykonać spersonalizowane wkładki. Zebrane dane przekazujemy do oddziału w Kitzbuehel gdzie wykonywana jest skorupa i dobierany but wewnętrzny (jest ich 6 rodzajów). Po kilku dniach do dwóch tygdoniu buty są już u nas w sklepie. Na drugim spotkaniu, które też trwa około godziny, ustawiamy odpowiednio bootboard, formujemy but wewnętrzny Ustawiamy canting i gotowe.
Mam nadzieję, że materiał wzbudził w was zainteresowanie tą marką. Udostępniajcie wpis swoim znajomym i obserwujcie naszego bloga.
Transkrypt:
Cześć, tu Michał ze Ski Fanatic. Przedstawię Wam dzisiaj wyjątkową markę, która od 1969 roku produkuje wyłącznie buty narciarskie na miarę. Dale Boot. Te buty są szczególne nie tylko dlatego, że są wykonane do kształtu stóp narciarza, ale również ze względu na swoją konstrukcję i ciekawe rozwiązania.
– Czym charakteryzują się buty na miarę Daleboot?
Zacznijmy od omówienia ich budowy. Wykonane są w konstrukcji cabrio. Oznacza to, że Tu nad podbiciem nie ma skorupy. Są natomiast dwa plastikowe elementy. Pierwszy bardzo elastyczny i wycięty od strony przyśrodkowej. To jest ten element. Drugi, również elastyczny, ale znacznie sztywniejszy od tego pierwszego. To jest ten element. Dzięki temu rozwiązaniu, gdy pochylamy nogę w przód, Dolna część skorupy nie rozpłaszcza się i nie zgniata naszego podbicia, które jest mocno unerwione i ukrwione. Uciśnięcie stopy w tym miejscu może powodować jej ból, odrętwienie, mrowienie i marznięcie. Część z Was, na pewno Ci z wysokim podbiciem, dokładnie wie o czym mówię.
– Czym różnią się różne modele butów na zamówienie od siebie?
Kolejnym elementem, który wpływa na komfort i jakość jazdy w tych butach jest sposób w jaki nadano im sztywność. Ten element z tyłu. To nie jest mechanizm skiwalk, tylko właśnie mechanizm służący do regulacji sztywności butów. Wystarczy go podnieść, śrubokrętem dokręcić lub odkręcić śrubę, zamknąć i mamy zmniejszony lub zwiększony flex. Takie rozwiązanie jest w modelu VFF Pro i w modelu VFF, natomiast w najsztywniejszym modelu, czyli ST, Mamy dodatkowy plastikowy korpus, który znacznie usztywnia całą konstrukcję.
– Czym różnią się buty narciarskie na zamówienie od standardowych modeli?
Taka budowa wszystkich trzech modeli również minimalizuje deformację skorupy, gdy zginamy nogę w przód. Bardzo ważne dla dobrego dopasowania butów jest odpowiednie ustawienie ich kątów. W Dale Butach możemy ustawić dowolny kąt nachylenia butów w przód. A kąt nachylenia bootboardu możemy regulować dokręcając lub wykręcając śruby, które są od dołu.
– Jak odpowiednio ustawić stopę w butach narciarskich Daleboot?
Dlaczego jest to takie ważne opowiadam we wcześniejszym filmie, do którego link znajdziecie w opisie. Kolejną zaletą tego bootboardu jest też jego długość. Kończy się on przed głowami kości śródstopia, które mają bezpośredni kontakt ze skorupą, co daje lepszą kontrolę podczas jazdy. Ten bootboard w połączeniu ze spersonalizowaną wkładką, którą wykonujemy daje możliwość neutralnego ustawienia stopy w płaszczyźnie czołowej, czyli na boki. Link do filmu o wkładkach również znajdziecie w opisie.
– Jak prawidłowo ustawić but narciarski na zamówienie Daleboot?
Ostatnim etapem do pasowania butów jest ustawienie kantingu. Na specjalnej platformie sprawdzamy, czy klient stoi neutralnie nad nartami i jeśli tak nie jest, Wymieniamy podeszwy butów z neutralnych na takie o odpowiednim kącie. U większości osób potrzebna jest ta zmiana przynajmniej w jednym bucie, a im większa wymagana jest ta zmiana, tym większą różnicę narciarz odczuje podczas jazdy. Nie wiem czy podczas oglądania filmu zwróciliście uwagę na to, że klamry zamontowane są odwrotnie niż powszechnie jest to praktykowane. Ułatwia to zapinanie klamer, a utrudnia ich samoczynne odpinanie podczas jazdy, np. w głębszym śniegu. Jeszcze więcej o tych butach opowie Wam doskonały bootfeeter i właściciel marki Dale Boot – Rob Graham.
– Jak długo trwa proces tworzenia i dostosowania butów narciarskich na zamówienie?
Mamy trzy modele do wyboru i różne opcje ich dopasowania i ustawień. Proces tworzenia butów na miarę wygląda tak, że na umówionym spotkaniu, które trwa około godziny, zbieramy wszystkie pomiary, wywiad z klientem, wykonujemy analizę biomechaniczną i pobieramy odciski stóp, żeby wykonać indywidualne wkładki narciarskie. Zebrane dane przekazujemy do oddziału w Kitzbühel, gdzie wykonywana jest skorupa i dobierany but wewnętrzny. Jest ich 6 rodzajów. Po kilku dniach, do 2 tygodni, buty są już u nas w sklepie. Na drugim spotkaniu, które też trwa około godziny, ustawiamy odpowiednio butboard, formujemy but wewnętrzny, ustawiamy canting i gotowe. Jeśli się podobało, zostawcie łapkę w górę, jeśli macie pytania, piszcie w komentarzach. Na razie, cześć.