Go to content

Czy dla każdego jest bootfitting?

pomiar stopy na miarce brannock. mierze długości i szerokośći

Dla kogo jest bootfitting?

Ta usługa jest dla każdego narciarza, który ma lub chce mieć swoje buty narciarskie. Na tym można by było zakończyć odpowiedź na to pytanie, jednak w swojej pracy i rozmowach z narciarzami stykam się z różnymi przekonaniami, które mogą stanowić barierę przed skorzystaniem z usługi bootfittingu.

Chciałbym w tym tekście rozprawić się z trzema według mnie najczęstszymi twierdzeniami będącymi zaporą do bardziej komfortowych i dopasowanych butów.

Bootfitting jest dla ekspertów…?

Myślenie, że bootfitting jest przeznaczony tylko dla narciarzy zaawansowanych jest zupełnie nietrafione. Przykładowo, w za luźnych butach, zaawansowany narciarz poradzi sobie lepiej niż osoba stawiająca pierwsze kroki na stoku. Nowicjusz będzie się zmagał z brakiem umiejętności, doświadczenia i kontroli w bucie. Początkujący są najmniej doświadczeni w kwestii doboru sprzętu i ta grupa najczęściej wybiera buty w niewłaściwym rozmiarze i kształcie, co jest kluczowe dla dobrego dopasowania butów narciarskich.

Nieustabilizowana stopa to mniejsze bezpieczeństwo bo zwiększa się ryzyko wypadku i kontuzji, brak postępów w doskonaleniu jazdy i co może wydawać się dziwne, mniejszy komfort cieplny i wygoda. Buty we właściwym rozmiarze także mogą być dyskomfortowe a jeden punktowy ucisk może zrujnować cały wyjazd narciarski.

Są osoby, które właśnie z tego powodu po pierwszym swoim wyjeździe rezygnują z uprawiania narciarstwa a wystarczyłoby wprowadzić niewielką modyfikację, żeby całkowicie usunąć problem. Oczywiście lepiej jeżdżący również mają problemy z komfortem i dopasowaniem butów bo często decydują się na modele o małej objętości, mocno pochylone w przód, z cieńszym i twardszym butem wewnętrznym. W tego typu butach gdzie stopa jest blisko skorupy i ma mniejszą przed nią ochronę trudniej o komfort od pierwszego założenia. W takich przypadkach bootfitter najczęściej pracuje nad podniesieniem wygody klienta.

Mam nadzieję, że teraz jest jasne, że niezależnie od umiejętności narciarskich warto skorzystać z doboru i personalizacji butów bo każdy niezależnie od umiejętności chce jeździć komfortowo, bezpiecznie i z poczuciem kontroli.

Bootfitting jest drogi…?

Rezygnowanie z dopasowania butów w przekonaniu, że jest to droga usługa nie jest do końca uzasadnione. Każdy problem związany z butami warto skonsultować z fachowcem bo może się okazać, że buty narciarskie które nie nadawały się do jazdy po wprowadzeniu modyfikacji za 30 zł leżą idealnie. Bywa, że wystarczy udać się po poradę, żeby pozbyć się kłopotu.

W boofittingu nie ma też jednej drogi do celu, jeśli boli cię kostka a optymalnym rozwiązaniem tego problemu jest wykonanie wkładek podpierających stopy, ale przekracza to twój budżet, bootfitter może zaproponować tańsze rozwiązanie np. przez odbarczanie skorupy.

Nie zyskasz dodatkowo w ten sposób lepszego dopasowania, większego komfortu stania i stabilności jak przy pierwszym rozwiązaniu, ale pozbędziesz się nieznośnego bólu, który zabierał radość z jazdy. Wprowadzenie choćby najmniejszej zmiany na plus w twoich butach to też bootfitting! I to jest super!

Dobór butów narciarskich dla dzieci to przesada

Przy usłudze doboru butów często pomijane są dzieci. Przeświadczenie, że nie ma większego znaczenia w jakich butach będzie dziecko jeździć jest niewłaściwe bo to w tym okresie człowiek najlepiej i najszybciej uczy się ruchu. Jeśli chcemy żeby narciarstwo stało się pasją naszych pociech zadbajmy o to, żeby nic nie przeszkadzało w budowaniu pozytywnych skojarzeń. Nie chodzi o to, żeby co roku kupować najnowszy model bo to duże koszty szczególnie przy wieloosobowej rodzinie. Jednak przyjście na konsultację czy odziedziczone buty po starszym bracie nadają się dla siostry nic nie kosztuje a daje cenną informację.

Chciałbym żebyś po przeczytaniu tego tekstu miał przekonanie, że warto udać się do bootfittera żeby skonsultować swój problem z butami. Czy skorzystasz z proponowanych rozwiązań zależy tylko od ciebie.

Autor
Michał Małecki

Założyciel i właściciel sklepu narciarskiego Ski Fanatic od 2008 roku. Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego kierunek Wychowanie Fizycznego. Narciarz od 7 roku życia. Na studiach zdobył stopień instruktora narciarstwa i stopień pomocnika instruktora PZN. Bootfitter z wieloletnim doświadczeniem.

Inne artykuły z tej kategorii