Go to content

Jak wygląda wizyta w Ski Fanatic – jak odbywa się proces bootfittingu?

Michał przeprowadza wywiad z kilientem podczas doboru butów narciarskich. Wypełnia formularz doboru butów. Pytania dotyczą wagi, wzrostu, poziomu usportowienia, doświadczenia narciarskiego, używanego sprzętu, stylu jazdy, kontuzji i innych informacji

Czy to jest dla każdego? Jak odbywa się dobór butów narciarskich? O czym powinieneś wiedzieć?

Narciarze obierają najróżniejsze strategie na dobór butów narciarskich. Niektórzy mierzą wiele modeli butów i wybierają wg. nich najlepszy, inni przeszukują internet i decydują się na zakup butów o najlepszej opinii użytkowników, są też osoby opierające się na opinii kolegii lub instruktora, ktoś może kierować się ceną wierząc, że im wyższa cena tym lepszy but dla niego. Jest wiele więcej sposobów na dobór butów narciarskich, jedne mniej lub bardziej trafione, ja chciałbym opisać metodę dającą wg. mnie największe szanse na trafiony zakup butów narciarskich, czyli wizyta u dobrego bootfittera, który może przeprowadzić cię przez proces doboru i personalizacji butów.

Przygotowanie do wizyty w sklepie

Przed pójściem do sklepu gdzie świadczona jest taka usługa powinieneś się trochę przygotować. Załóż wygodne spodnie, które łatwo podciągnąć nad kolano. Jeśli masz, zabierz swoje dotychczasowe buty, weź też ze sobą dobre skarpety narciarskie (lub kup je na miejscu w sklepie). Jeśli czytasz ten tekst i jest styczeń, tydzień przed feriami i to jest termin Twojego wyjazdu a Ty szukasz butów, lepiej przyjdź w tygodniu a nie w weekend, kiedy jest największy ruch i trzeba czekać na obsługę. Najlepiej zakup butów narciarskich planować z wyprzedzeniem, na początku sezonu, w dzień powszedni powinno być najbardziej komfortowo. Zarezerwuj sobie czas, 3 h powinny spokojnie wystarczyć. Weź też po uwagę, że czasem nie kończy się na jednej wizycie, jeśli np. wybrane buty (wymagają większej pracy przy dopasowaniu). Nie zaszkodzi też obcięcie paznokci na krótko, szczególnie jeśli szukasz mocno dopasowanych butów.

Pomiary stóp i wywiad z klientem

W sklepie, bootfitter najpierw wykona wszystkie niezbędne pomiary oraz analizę biomechaniczną stopy. Następnie zada ci on szereg pytań dotyczących twojej budowy, jazdy na nartach, aktywności fizycznej, przebytych kontuzji, nart na jakich jeździsz, doświadczeń z poprzednimi butami. Opowiedzenie o tym jakie funkcje twoje nowe buty powinny mieć jest również cenne. Komuś może głównie zależeć na tym, żeby buty łatwo się zakładało i były bardzo ciepłe, kto inny koniecznie chce mieć mechanizm ski/walk a trzecia osoba szuka jednego modelu do jazdy po trasie i ski touringu. Oprócz przeznaczenia i funkcjonalności butów trzeba odpowiedzieć sobie czy buty mają być przede wszystkim komfortowe, czy dopasowane? Oczywiście każdy odpowie: mają być dopasowane i komfortowe. Jednak dobór butów narciarskich to szukanie optymalnego kompromisu między dopasowaniem i komfortem a dla każdego oznacza to coś innego. Przykładowo, modele o identycznym kształcie skorupy, ale z innym butem wewnętrznym mogą zrobić ogromną różnicę w odczuciu komfortu. Ludzie mają różną wrażliwość, różne przyzwyczajenia z noszenia codziennego obuwia, wiek, stan zdrowia, indywidualną technikę jazdy czy odmienny sposób spędzania czasu na stoku. Warto wiedzieć, że ta część procesu to nie zwykła pogadanka, tylko ważna część procesu a bootfitter na podstawie pomiarów, analizy i tego co usłyszy od klienta będzie proponował konkretne rozwiązania. Zakładając hipotetyczną sytuację gdzie trzy osoby mają stopy o identycznych wymiarach pierwsza z nich jeździ 1 tydzień w sezonie z małymi dziećmi po niebieskich trasach, druga jest instruktorem i przez trzy miesiące, codziennie spędza na stoku osiem godzin a trzecia jeździ kilka tygodni w roku trenując jazdę sportową, może okazać się że ci narciarze będę zadowoleni z całkiem odmiennych modeli w 3 różnych rozmiarach. Jak widać, rzetelne odpowiedzi na wszystkie pytania mogą mieć spory wpływ na efekt końcowy doboru butów.

Mierzenie butów narciarskich

Po przeprowadzeniu pomiarów, analizy stopy i wywiadu bootifitter selekcjonuje optymalne modele butów do przymierzenia, wstępnie ocenia rozmiar i dopasowanie kształtu danych skorup do stopy, jeśli wszystko jest w porządku klient zakłada buty na nogi. Po dłuższej chwili spędzonej w jednej parze butów można ocenić ich dopasowanie, komfort, ewentualne uciski, drętwienia itd. Po sprawdzeniu wszystkich propozycji bootfitter sugeruje optymalny wybór, pomaga w podjęciu ostatecznej decyzji, ale nigdy nie podejmuje jej za klienta bo uczucie komfortu, dopasowania i kontroli w bucie narciarskim to bardzo indywidualna sprawa. Jednak rolą sprzedawcy jest poinformowanie klienta jak można rozwiązać ewentualne mankamenty w poszczególnych butach i jak bedą zmieniały się w trakcie użytkowania.

Proces dopasowania butów.

Kiedy już mamy zwycięzcę, przechodzimy do etapu dopasowywania i tu w zależności od potrzeb stosujemy różne rozwiązania: wykonania wkładek narciarskich, formowanie butów wewnętrznych i skorupy, frezowanie i odbarczanie skorupy, ustawienie kątów bootboardu i górnej części skorupy i inne. Nie wszystkie dyskomforty trzeba od razu eliminować na serwisie, często po kilku dniach jazdy buty układają się do nogi, jeśli tak się nie stanie, po twoim powrocie z wyjazdu idź znowu do bootfittera żeby zajął się tym tematem.

Autor
Michał Małecki

Założyciel i właściciel sklepu narciarskiego Ski Fanatic od 2008 roku. Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego kierunek Wychowanie Fizycznego. Narciarz od 7 roku życia. Na studiach zdobył stopień instruktora narciarstwa i stopień pomocnika instruktora PZN. Bootfitter z wieloletnim doświadczeniem.

Inne artykuły z tej kategorii

Co to jest bootfitting?

Co jest najważniejsze w tym procesie i o czym powinieneś wiedzieć chcąc skorzystać z tej usługi.