Go to content

Co to jest bootfitting?

stopa na miarce

Co jest najważniejsze w tym procesie i o czym powinieneś wiedzieć chcąc skorzystać z tej usługi.

Ludzka stopa jest bardzo złożona (26 kości i 33 stawy) i dzięki temu może spełniać swoje funkcje, stabilizacji, adaptacji do pdłoża, lokomocji,odbierania bodźców.

Jest jednocześnie mocna, możemy się z niej odbić i na niej lądować gdzie znosi obciążenia wielokrotnie większe od masy naszego ciała. Stopa jest również na tyle elastyczna aby mogła dostosować się do zróżnicowanego podłoża.

Stopy są także bardzo wrażliwe, idąc leśną drogą wyraźnie czujemy nawet najmniejszy kamyk pod stopą, zmianę temperatury podłoża i nierówności. Podczas uprawiania narciarstwa nasze stopy poddawane są dużym przeciążeniom, cały czas pracują nad utrzymaniem równowagi i są przy tym zamknięte w sztywnej plastikowej skorupie. Jak łatwo sobie wyobrazić taka sytaucja dla naszych stóp i podudzi w dodatku często przy ujemnych temperaturach może generować szereg problemów.

Bootfitting jest właśnie odpowiedzią na te bolączki narciarzy, które związane są z butami narciarskimi. Kwestii, z którymi można się zmagać jest naprawdę wiele, najczęstszymi z nich są uciski, drętwienia, marznięcie, brak stabilności w bucie, otarcia, brak postępów w doskonaleniu jazdy.

Stosując właściwy dobór i modyfikację butów oraz stosując się do porad bootfittera można uniknąć tych niedogodności.

Co jest w tym wszystkim najważniejsze?

Po pierwsze buty. Może jest to oczywiste, że przy doborze butów najistotniejsze są buty, ale te zazwyczaj narciarze kupują za duże i w niewłaściwym kształcie. Na dobry dobór butów składają się: szczegółowe pomiary, analiza biomechaniczna stopy, wywiad z klientem oraz ocena dopasowania wyselekcjonowanych modeli. Ten etap bootfittingu jest najistotniejszy ponieważ błąd na tym etapie może znacznie utrudnić lub uniemożliwić właściwe dopasowanie butów.

Po drugie podparcie stopy. Wiele problemów wynika z tego, że stopa jest niestabilna bo brakuje jej odpowiedniego podparcia. Stosując wkładki narciarskie i podpierając stopę od dołu, nie tylko poprawiamy komfort stania, możemy wyeliminować punktowe uciski skorupy na stopę, podnieść uczucie dopasowania butów do nogi, poprawić technikę jazdy, wyeliminować otarcia, drętwienia a nawet marznięcie. Stosując jakościowo wykonane wkładki poczujesz różnicę. Dla niektórych będzie to lepsze sterowanie nartami, dla innego wyeliminowanie bólu kostki, a dla innego umożliwienie jakiejkolwiek jazdy przez uwolnienie się od drętwienia przodostopia. Wszystko zależy od indywidualnej cech anatomicznych i biomechanicznych.

Po trzecie ustawienie pozycji narciarza-ustawienie kąta nachylenia bootboardu (ramp angle) i nachylenie buta w przód są bardzo ważne dla właściwego rozłożenia ciężaru ciała, komfortu i dopasowania. Jakie te kąty powinny być wynika przede wszystkim z biomechaniki stopy i rolą bootfittera jest określenie jak zmodyfikować buta w tej płaszczynie. W większości sklepów, nawet tych oferujących usługi z zakresu bootfittingu, ten etap jest pomijany. Nie chodzi o to, żeby każdemu zmieniać te kąty, ale wprowadzając odpowiednie ustawienia tym, którzy tego potrzebują możemy zmeinić ich narciarstwo. Są również inne możliwości poprawy pozycji narciarza takie jak ustawienie górnej części skorupy na boki i jej rotacj oraz ustalenie cantingu, ale te wymienione na początku często są decydujące o powodzeniu całego procesu.

Te trzy etapy są kluczowe dla dobrego doboru i dopasowania butów. Jeżeli zostałeś właściwie przeprowadzony przez te 3 etapy jest spora szansa, że już jesteś szczęśliwym posiadaczem nowego obuwia narciarskiego. Jednak do pełni szczęścia często wymagana jest ich dalsza modyfikacja np. przez uformowanie butów wewnętrznych lub/i skorupy, odbarczanie lub frezowanie, modyfikacja butów wewnętrznych.

Nie można zapomnieć o tym, że bootfitting to też wiedza, którą serwisant dzieli się z klientami. Edukowanie narciarzy jak powinni traktować swoje buty narciarskie również ma niebagatelne znaczenie dla komfortu, dopasowania i żywotości butów. To jak zakładamy i zapinamy buty przed jazdą może wpłynąć na cały dzień na stoku. Sposób suszenia ma znaczenie zarówno dla dobrego dopasowania, trwałości butów, jak i utrzymania ciepłych stóp. Wskazówki Bootfittera, mogą też dotyczyć tego, które partie ciała należy wzmocnić lub rozciągnąć, tak, żeby poprawić swoje odczucia w butach podczas jazdy.

Jak widać bootfitting to coś więcej niż rozciąganie skorupy, modyfikacja butów wewnętrznych i wykonanie jakichkolwiek wkładek. Dobór i personalizacja butów narciarskich to szeroki temat a dobry bootfitter powinien mieć wiedzę z zakresu biomechaniki stopy oraz narciarstwa, anatomii, musi rozumieć budowę butów narciarskich i umieć przeprowadzić pomiary oraz analizę budowy stopy i podudzia. Doświadczony bootfitter z dobrze wyposażonym serwisem może skuteczniej rozwiązywać problemy klientów a przez to realizując swój nadrzędny cel robienia z nich lepszych nariarzy jeżdżacych bezpieczniej i bardziej komfortowo.

Jeśli czujesz, że chcesz mieć lepiej dopasowane buty niż te, które masz obecnie. Zachęcam Cię do kontaktu i wizyty w naszym serwisie Ski Fanatic w Warszawie.

Autor
Michał Małecki

Założyciel i właściciel sklepu narciarskiego Ski Fanatic od 2008 roku. Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego kierunek Wychowanie Fizycznego. Narciarz od 7 roku życia. Na studiach zdobył stopień instruktora narciarstwa i stopień pomocnika instruktora PZN. Bootfitter z wieloletnim doświadczeniem.

Inne artykuły z tej kategorii