Go to content

Jak powinny leżeć nowe buty narciarskie?

film o tym jak powinieneś się czuć w nowych butach narciarskich. Jakie błędy popełniane są przy doborze butównarciarskich. Po czym poznać, żę buty narciarskie są we właściwym rozmiarze i kształcie

Jak dopasowane powinny być nowe buty narciarskie? Jak mierzyć buty narciarskie?

Dzisiejszy wpis poświęcony jest zagadnieniu nowych butów narciarskich a konkretnie co powinieneś czuć w nowych butach narciarskich. Temat powinien zainteresować osoby szukające nowych butów lub tych, którzy już posiadają swoją parę, ale po krótkim czasie ich używania przestali być z nich zadowoleni. Być może w naszym materiale znajdziesz odpowiedź dlaczego tak się stało.

Zacznijmy od ogólnego stwierdzenia, że buty narciarskie można mieć za duże, za ciasne lub takie w odpowiednim rozmiarze i kształcie. Znacząca większość narciarzy, szczególnie Ci, którzy samodzielnie wybierają buty kupuje je za duże. Poniżej kilka powodów dlaczego tak się dzieje.

Jak mierzyć buty narciarskie?

 1. Buty narciarskie od razu po ich założeniu uciskają w palce. Wiele osób już wtedy ocenia buty jako za krótkie i mierzy większy rozmiar. To co należałoby zrobić w takiej sytuacji to zapiąć klamry zaczynając od tych górnych. W pozycji stojącej należy zgiąć kilka razy nogi w przód i w tył, to sprawi, że pięta cofnie się na swoje miejsce. Mocne napieranie palców stóp przed zapięciem butów to jak najbardziej naturalna rzecz bo buty narciarskie mają pochyloną cholewkę do przodu, żeby poczuć komfortowe ułożenie stopy w butach należy zgiąć nogi w kolanach. Odchylanie się do tyły i prostowanie nóg zawsze będzie skutkowało uderzaniem palcami o koniec dobrze dobranego buta.
 2. Jeśli wykonałeś powyższe czynności prawidłowo, czyli zapiąłeś odpowiednio klamry, pozginałeś nogi, nie spiesz się z oceną butów. Zbyt szybkie rezygnowanie z danego modelu bo wydają się za ciasne może być błędem. Pamiętaj, że buty narciarskie to nie tylko twarda niewygodna skorupa, ale też botek, który wykonany jest z materiałów, które pod wpływem ciepła stopy stają się bardziej elastyczne, miękkie i równomierniej leżą na stopie. Postój w butach przynajmniej 10 minut a zobaczysz, że już nie będą aż tak ścisłe jak na początku.
 3. Nawet jeśli dałeś butom szansę i poczekałeś aż lepiej się dopasują, i tak mogą wystąpić punktowe uciski np. na kostce wewnętrznej. Wiele osób od razu odrzuca wybór takiego modelu. Jeżeli buty ogólnie leżą bardzo dobrze i dobrze stabilizują stopy a występuje kilka typowych ucisków lepiej skorzystać z usługi odbarczania lub frezowania skorupy czyli rozciągania plastiku lub skrawania skorupy od wewnątrz. Te zabiegi powodują, że w dyskomfortowych obszarach tworzy się więcej miejsca dla stopy. Najbardziej typowymi punktami w których modyfikuje się buty w ten sposób to kostka wewnętrzna, kość łódkowata, głowy pierwsze i piątej głowy śródstopia, guzowatość piątej kości śródstopia i kostka zewnętrzna.
 4. Przed wykonaniem ewentualnych modyfikacji skorupy warto się upewnić czy danego problemu nie rozwiąże wykonanie indywidualnych wkładek narciarskich, które ustabilizują stopę w neutralnej pozycji i w ten sposób wyeliminują nacisk na bolesny obszar. Rozwiązaniem dla wielu nieprzyjemnych odczuć z butów jest odpowiednie ustawienie kątów nachylenia bootoardu (ramp angle) oraz nachylenie cholewki w przód (forward lean). Dla niektórych narciarzy niemożliwe jest stanąć wygodnie w butach narciarskich bez tych dwóch modyfikacji. Odbarczanie i frezowanie butów często nie ma sensu zanim się nie zadba o te podstawy.

Czy moje buty narciarskie są za małe?

Wiele osób dochodzi do wniosku, że ich buty narciarskie są za małe mimo, że naprawdę jeżdżą w sporo za dużych butach. Skąd takie przekonanie?

 1. Po pierwsze ich stopa może swobodnie przemieszczać się w przód i w tył uderzając o koniec buta. I to może dawać mylne odczucie, że buty są za krótkie
 2. Po drugie w za luźnych butach narciarze mają tendencję do nadmiernego dopinania klamer szczególnie tej nad podbicie. Stopa może i jest lepiej ustabilizowana, ale przez deformację skorupy stopa jest też zgnieciona a narciarz odczuwa ogromny ból na grzbietowej części stopy.
 3. Pięta, w butach narciarskich gdzie jest za dużo miejsca, cały czas unosi się do góry. Gdy pięta jest w powietrzu, cały ciężar przeniesiony jest na przodostopie, które z czasem zaczyna drętwieć i boleć. Takie objawy mogą być pomylone z tym, że buty są za wąskie lub za niskie nad palcami.
 4. Cała stopa, w za dużym bucie, może swobodnie poruszać się w wielu płaszczyznach a to często prowadzi do nieustannego drażnienia wystających punktów kostnych i ból związany z takim zjawiskiem utwierdza narciarza w myśleniu, że potrzebuje większych butów
 5. W bardzo obszernych butach w których narciarz nie czuje się stabilnie, stopa musi radzić sobie sama. Palce podkurczają się a cała stopa mocno się napina. Nawet krótka jazda na nartach z tak nadwyrężonymi tkankami miękkimi stopy prowadzi do bardzo nieprzyjemnych odczuć w podeszwowej i przyśrodkowej jej części. Może się wtedy wydawać, że to but nas zgniata z boku, ale rzeczywista przyczyna jest opisana wyżej.

W za dużych butach narciarski dużo rzeczy może pójść nie tak. Luz, który mamy w bucie może przerodzić się w duży ból, który utwierdza nas w błędnym przekonaniu, że potrzebujemy większych butów niż te za duże, które już posiadamy.

Kiedy buty narciarskie są rzeczywiście za ciasne?

Warto wiedzieć, że niezwykle rzadko, prawie wcale nie zdarza się, że buty są naprawdę za ciasne. Bo buty za ciasne to takie, które mają brak miejsca w wielu wymiarach. Na długość, szerokość, wysokość i przede wszystkim objętość również w łydce. Stopa w takich butach niemal od razu zaczyna boleć, drętwieć i mrowić. Takie buty to spory problem bo ciężko je dopasować.

Jak powinieneś/powinnaś się czuć mierząc buty narciarskie?

 1. W nieużywanych butach narciarskich we właściwym rozmiarze i kształcie powinieneś się czuć trochę ciaśniej niż chciałbyś żeby to było na stoku. Buty wewnętrzne tak jak Twoje zwykłe buty do chodzenia zrobią się z czasem trochę luźniejsze a po tygodniu ich używania znacznie lepiej dopasowanie butów narciarskich do Twojej stopy.
 2. Buty powinny być jak solidny uścisk dłoni, ale nie takie co zgniata kości.
 3. Powinny też równomiernie obejmować stopę z delikatnie mniejszym naciskiem na podbiciu,
 4. Nie sugeruj się rozmiarem butów, które nosisz na co dzień. Narciarskie obuwie będzie przeważnie w mniejszym rozmiarze.

Mam nadzieję, że ten wpis okaże się dla Was użyteczny, jeśli tak to udostępnijcie go swoim znajomym. Wkrótce kolejne wpisy na naszej stronie.

Autor
Michał Małecki

Założyciel i właściciel sklepu narciarskiego Ski Fanatic od 2008 roku. Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego kierunek Wychowanie Fizycznego. Narciarz od 7 roku życia. Na studiach zdobył stopień instruktora narciarstwa i stopień pomocnika instruktora PZN. Bootfitter z wieloletnim doświadczeniem.