Go to content

Po co komu bootfitting?

Poznaj 7 kroków do doboru i dopasowania butów specjalnie do Twojej budowy, biomechaniki i potrzeb. Załóżmy, że chcesz kupić fajne buty narciarskie, zanim pojedziesz ze znajomymi w góry. Jak się do tego zabierzesz?

Możesz na przykład:

 • przymierzyć w sklepie parę, która jest w Twoim rozmiarze, zapłacić i gotowe,
 • zamówić buty przez internet,
 • skonsultować wybór butów na teleporadzie z jakimś sprzedawcą lub korzystając z formularza doboru butów narciarskich.

Wszystkie te pomysły, choć doprowadzą Cię do upragnionego celu – staniesz się posiadaczem butów narciarskich! – nie są jednak zbyt trafne. Dlaczego? Bo prawdopodobieństwo trafienia na dobrze dopasowane buty jest niewielkie, a ze słabo dobranymi butami Twój wyjazd będzie totalną klapą! Może i kategoryczne stwierdzenie, ale zobacz, co często słyszymy od narciarzy, których spotykamy na co dzień w sklepie:

„Mam swoje buty i w każdych bolała mnie noga, ale te ostatnie to jakieś narzędzie tortur!”

„Mam tak niewygodne buty, że więcej czasu musiałam spędzić w karczmie pod stokiem niż na trasie, patrząc jak moja rodzina jeździ…”

„Nogi latają mi w bucie i nie mam w ogóle kontroli nad nartami, a jak dopnę mocniej klamry, to zaraz drętwieją mi stopy”

„W wypożyczalni wszyscy znali mnie już po imieniu, w końcu powiedzieli, że wypróbowałam już wszystkie buty w moim rozmiarze”

Oczywiście są też mniejsze problemy:

„Po 2 godzinach jazdy zaczyna boleć mnie kostka i to utrzymuje się już do końca dnia”

„Przy większych prędkościach lekko unosi mi się pięta w bucie”

Mógłbym długo tak wymieniać, ale pewnie już rozumiesz, o co chodzi.

Nie chcę przez to powiedzieć, że dobór butów narciarskich jest ważniejszy od doboru i przygotowania nart, ale niewłaściwie dobrane buty mogą naprawdę zrujnować Twój pobyt w górach, który ma być przecież przyjemnością.

Jeśli będziesz mieć nieodpowiednio dobrane narty, kask czy gogle, to w wypożyczalni lub sklepie zmienisz je po krótkiej rozmowie ze sprzedawcą. Kije to jeszcze prostsza sprawa.

Niestety z butami jest o tyle trudniej, że jak pojawi się problem, to przeważnie nie rozwiążesz go w 5 minut na stoku. Dobór i dopasowanie nowych butów narciarskich zajmuje sporo czasu, a przecież nie chcesz marnować go na siedzenie w sklepie lub wypożyczalni.

Poza tym warto mieć pewność, że miejsce, w którym dobierasz buty, nie jest przypadkowe, bo może się okazać, że po raz kolejny wyrzucasz pieniądze w błoto.

Natomiast świetnie spasowane buty mogą sprawić, że będziesz jeździć komfortowo i z pełną kontrolą, a przez to bezpieczniej i po prostu lepiej!

Odpowiedzią na wszystkie bolączki związane z butami narciarskimi jest bootfitting, czyli taki dobór i modyfikacja butów, żeby były one komfortowe i precyzyjnie dopasowane do Twojej indywidualnej budowy, biomechaniki i innych cech.

Tym tekstem chcę Cię przekonać, że wybór i personalizację nowych butów narciarskich warto powierzyć doświadczonemu bootfitterowi. 

Chcę Ci też opowiedzieć, dlaczego warto w tej sprawie udać się do Ski Fanatic. Nie przeczytasz tutaj nadużywanych sloganów „dbamy o jakość i zadowolenie naszych klientów”, bo to może napisać każdy. Jak to mówią, papier przyjmie wszystko. Pokażę Ci za to konkretne argumenty, dlaczego warto wybrać właśnie nas.

Czy trzeba korzystać z pomocy specjalisty?

Wiadomo, że niczego nie musisz robić. Możesz poradzić się znajomego, przejrzeć katalogi różnych marek, poczytać recenzje butów, wybrać je samodzielnie w sklepie lub przyjąć dowolną inną strategię na wybór odpowiedniego modelu.

Jakie masz wtedy szanse trafić na te właściwe buty?

Nie umiem udzielić procentowej odpowiedzi, ale z doświadczenia powiem Ci, że znacząca większość naszych klientów swoje wcześniejsze buty miała w jakiś sposób źle dobrane. Najczęściej był to za duży rozmiar lub nieodpowiedni flex, prawie tak samo często był to źle dobrany model. Nie znam Cię, więc nie wiem, czy w Twoim przypadku też by tak było.

Uważam też, że jeśli masz niewygodne lub niedospasowane buty narciarskie, to prawdopodobnie nie jest to Twoja wina

 • Po pierwsze nawet jeśli jesteś wytrawnym narciarzem, to wcale nie musisz mieć szerokiej wiedzy z zakresu bootfittingu, bo przecież nawet najlepsi zawodnicy na świecie nie modyfikują swoich butów samodzielnie.
 • Po drugie, może wybrałeś ten właśnie model, bo ktoś Cię przekonywał, że będzie odpowiedni dla Ciebie, 
 • Po trzecie, a co, jeśli chciałeś otrzymać pomoc, ale nie było kogo się radzić?

Sam przez to przechodziłem

Zanim założyłem sklep narciarski, sam zmagałem się z wyborem butów narciarskich i doskonale rozumiem, z czym borykają się moi klienci. Mam stopy płasko-koślawe i trzeba włożyć sporo pracy, żeby zapewnić im komfort i dobre trzymanie w butach narciarskich. Twierdzę, że bez żadnych modyfikacji jest to niemożliwe. W 2007 roku trafiłem do sklepu, gdzie chociaż częściowo rozwiązano moje problemy i wtedy zrozumiałem, że jest masa narciarzy, którym tak jak mi, zależy, żeby zjeżdżać komfortowo, cieszyć się jazdą i robić sobie przerwy, kiedy mają na to ochotę, a nie kiedy zmusi ich do tego cierpienie spowodowane niewygodnymi butami.

Myślę, że szanse na znalezienie odpowiedniego modelu i na właściwe dopasowanie niesamowicie wzrastają, jeśli skorzystasz z pomocy bootfittera. Takiego, który potrafi Cię odpowiednio pomierzyć, wysłuchać, zebrać potrzebne informacje, dobrze zna modele butów, które ma w ofercie, potrafi przeanalizować te dane i dzięki swoim umiejętnościom i doświadczeniu sprawi, że będziesz się cieszyć najlepszą jazdą w życiu.

Jak zatem wybrać najlepsze buty narciarskie dla Ciebie?

Zacznę od tego, że na naszej stronie internetowej nigdy nie było i nie będzie ankiety doboru butów narciarskich przez internet (mimo, że pewnie zwiększyłoby to sprzedaż). Nie doradzamy też klientom mailowo lub telefonicznie, jaki model wybrać. Nie robimy tego, bo nie mamy pojęcia, jak można zrobić to dobrze na odległość, a czytając różne instrukcje doboru buta przez internet, mamy wątpliwości o szansach powodzenia tego projektu 🙂

Metoda, jaką w Ski Fanatic stosujemy, to nasz wypracowany proces doboru butów, oparty na naszym doświadczeniu i wiedzy uzyskanej na szkoleniach Masterfit University, gdzie jedni z najlepszych bootfitterów z całego świata dzielą się swoją wiedzą i umiejętnościami.

Jakie informacje zbierzemy o Tobie, zanim zaproponujemy Ci kilka modeli do zmierzenia?

 • Długość, szerokość stopy – w pozycji siedzącej i stojącej
 • Objętość stopy
 • Ruchomość w stawie skokowym
 • Mobilność łuku stopy
 • Ocenimy kontur achillesa, ustawienie pięty, wysokość łuku stopy i budowę łydki, wysokość podbicia
 • Zadamy Ci szereg pytań o dotychczas używane buty narciarskie i narty, o Twoją wagę, wzrost, aktywność fizyczną, umiejętności narciarskie i preferowany styl jazdy

Czy koniecznie trzeba znać te wszystkie informacje?

Wypełniając formularz doboru i modyfikacji butów, traktujemy go jak check listę. Pokazuje nam ona, na które parametry w Twoim przypadku trzeba zwrócić szczególną uwagę, bo np. odbiegają od „narciarskiej” normy. Jasne, że są proste sytuacje, gdzie nie trzeba wprowadzać wielu modyfikacji, są też takie, kiedy dopasowanie to większe wyzwanie i sporo pracy. Zatem odpowiadając krótko, trzeba znać te wszystkie informacje, żeby wiedzieć, które są w Twoim przypadku istotne i koniecznie trzeba je uwzględnić w całym procesie.

Co konkretnie oferujemy?

Oferujemy Ci usługę doboru butów narciarskich odpowiednich dla Twojej budowy, biomechaniki, umiejętności narciarskich i innych specyficznych dla Ciebie cech. Przeprowadzimy Cię przez ten proces krok po kroku. Gdy wybierzemy konkretne buty, wprowadzimy w nich takie modyfikacje, żebyś czuł w nich jeszcze większy komfort i trzymanie nogi.

Jak wygląda proces doboru i dopasowania butów w Ski Fanatic?

Krok 1: Pomierzymy Twoje nogi i sprawdzimy ich biomechanikę

Na indywidualnym spotkaniu, jeden na jeden z bootfitterem, dokładnie zmierzy on i oceni Twoje stopy (w obciążeniu i odciążeniu), biorąc pod uwagę ich długość, szerokość, wysokość łuku, kształt stopy oraz jej objętość. Oceni budowę łydki, kontur pięty, kostek i achillesa.

Krok 2: Ocenimy biomechanikę Twoich stóp

Bootfitter sprawdzi, jak zmienia się ustawienie Twojej stopy pod obciążeniem. Przeanalizuje mobilność łuku stopy i jej ruchomość w stawie skokowym. Oceni ustawienie kolan.

Krok 3: Porozmawiamy o Tobie

Zapyta Cię o umiejętności narciarskie, styl jazdy na nartach, preferencje dotyczące uczęszczanych stoków oraz Twoje potrzeby względem nowych butów. Zapyta o dotychczas używane przez Ciebie buty i występujące w nich problemy. Informacje, jakie zbierze, będą dotyczyć twojej wagi, wzrostu, przebytych kontuzji, codziennej aktywności fizycznej.

Krok 4: Wybierzemy właściwy model butów

Po dokładnej analizie nasz specjalista wybierze najodpowiedniejsze modele pod kątem wygody, dopasowania i efektywności jazdy na nartach. 

Nie patrzymy na kolory ani nazwy marek. Wykorzystujemy Twoje sugestie i naszą wiedzę o butach i stopach, aby pomóc Ci znaleźć najlepsze i możliwie najbardziej dopasowane obuwie z naszej szerokiej oferty.

Krok 5: Wykonamy lub dobierzemy wyprofilowane wkładki narciarskie

Zalecamy ich wykonanie każdemu narciarzowi, ponieważ indywidualne wkładki stanowią podstawę Twoich nowych butów narciarskich. Tak dopasowana wkładka wspiera stopy i zmniejsza zmęczenie podczas jazdy na stoku. Stabilizuje stopę i ogranicza ruchy wewnątrz buta, które mogą powodować otarcia lub bolesne naciski na wystające punkty kostne.

Krok 6: Spersonalizujemy skorupę, buta wewnętrznego i ustawienie kątów.

Po wyborze odpowiedniego modelu, wykonaniu wkładek i ustawieniu kątów, dopasujemy skorupę i buta wewnętrznego do kształtu Twoich stóp i podudzi. Posiadamy specjalistyczne narzędzia, dzięki którym możemy nadać butom nowy kształt, tak aby lepiej dopasowały się do konturów Twoich stóp i nóg oraz zmniejszyły nacisk na haluksy, kostki lub inne wystające punkty kostne.

Krok 7: Gwarantujemy dopasowanie Twoich butów

Po wszystkich zabiegach musisz najpierw pojeździć na nartach, by naprawdę poczuć, czy buty pasują. Potrzeba dodatkowej regulacji czy dopasowania nie jest rzadkością, dlatego proponujemy Ci kompleksową gwarancję dopasowania, która wykracza daleko poza Twoje prawa konsumenckie. W skrócie: jeśli nie dopasujemy Ci butów kupionych w naszym sklepie, to zwracamy pieniądze lub wymienimy je na inny model. Przeczytaj więcej o gwarancji dopasowania butów w Ski Fanatic.

Jakich efektów możesz się spodziewać?

Przede wszystkim chodzi o te efekty na stoku. Buty, które dobrze leżą na Twoich nogach, staną się Twoimi najlepszymi przyjaciółmi. Dzięki nim będziesz mieć lepszą kontrolę nad torem jazdy w każdej fazie sterowania skrętem – to Ty w końcu zapanujesz nad sytuacją, bo precyzyjnie przekażesz impulsy skrętne z Twojej nogi na nartę. Zjeżdżając, staniesz się bardziej pewny, a przez to poczujesz się bezpieczniej. Twoja pozycja nad nartami będzie naturalna i niewymuszona, dzięki czemu bez problemu dociążysz deski na całej długości, wycinając piękne łuki na stoku. Po całym dniu jazdy choć nogi będą zmęczone, bo ciężko się napracowały, to nie będą obolałe, zdrętwiałe i skostniałe.

Dlaczego warto skorzystać? Najważniejsze zalety dopasowanych butów narciarskich:

Komfort

Buty narciarskie to nie tenisówki, to jasne, ale przecież w tych drugich na pewno nie chciałbyś zjeżdżać ze stoku z dużą prędkością. Komfort w bucie narciarskim to pewne i solidne obejmowanie, ale bez zgniatania kości, drętwienia i marznięcia.

Większa kontrola

Jeśli do tej pory czułeś, że nie do końca Ty wybierasz tor Twojej jazdy, to jest bardzo prawdopodobne, że masz niedopasowany sprzęt narciarski. Buty narciarskie dobrze trzymające nogi to podstawa do tego, żeby czuć, że to Ty panujesz nad sytuacją.

Mniejsze zmęczenie

Najpewniej pod koniec intensywnego dnia na stoku Twoje stopy będą zmęczone. Właściwe dopasowanie ogranicza ich zmęczenie, co pozwala cieszyć się narciarstwem dłużej.

Lepsza równowaga na nartach

Brak odpowiedniego balansu ciała nad nartami często wynika ze źle dopasowanych butów narciarskich. Odpowiednio dobrane i zmodyfikowane buty pozwolą Ci czuć się pewnie w skręcie i właściwie dociążać przód, tył oraz krawędzie nart wtedy, kiedy chcesz.

Wyeliminowanie ucisków

Zbyt ciasne buty blokują krążenie w stopach. Powoduje to dyskomfort i może sprawić, że opuścisz stok wcześniej, niż planowałeś. Jednak gdy buty są dopasowane, to skutecznie odciążą Twoje stopy i zagwarantują swobodne krążenie krwi.

Ciepło

Dobrze dobrane i dopasowane buty powinny zagwarantować Ci komfort cieplny. Jeśli masz większy problem z marznącymi stopami, to podczas dopasowywania butów możesz zażyczyć sobie modyfikacji, dzięki którym Twoje buty będą cieplejsze – jednym z takich rozwiązań są podgrzewane wkładki.

Dlaczego warto powierzyć nam tak odpowiedzialne zadanie, jak wybór nowych butów narciarskich dla Ciebie?

 • Mamy w tym doświadczenie – Ski Fanatic istnieje od 2008 roku, więc nie zajmujemy się tym od wczoraj. Dobraliśmy już tysiące butów narciarskich, do których wykonaliśmy lub dobraliśmy wkładki.
 • Co roku się szkolimy. Uczestniczymy w szkoleniach Masterfit University (do tej pory jako jedyni z Polski), gdzie zdobywamy kawał najbardziej rzetelnej i aktualnej wiedzy oraz umiejętności od najlepszych bootfitterów na świecie z zakresu bootfittingu.
 • Umówimy Cię na trzygodzinne, indywidualne spotkanie z bootfitterem, tak żeby mógł Cię spokojnie wysłuchać i skupić się wyłącznie na Twoich potrzebach.
 • Mamy bardzo dobrze wyposażony serwis butów – dzięki temu możemy wprowadzić takie modyfikacje, jakich potrzebujesz.
 • Koncentrujemy się na butach, nie znajdziesz u nas nart, kijów, kurtek lub spodni narciarskich – dzięki takiej koncentracji  jesteśmy specjalistami w tej dziedzinie.
 • Mamy szeroki wybór butów narciarskich takich producentów jak: Fischer, Rossignol, Lange, Atomic, Salomon, K2, Nordica, Head, Dalbello. Wykonujemy też buty narciarskie na miarę Daleboot.
 • Mamy wielu zadowolonych klientów:
 • Ostatecznie nie potrzebujesz ufać w to, co tu napisałem… przeczytaj do końca, a dowiesz się, dlaczego.
 • Jestem pewien, że dajemy dużo od siebie. Zobacz nasze pakiety doboru butów narciarskich.

Masz wątpliwości? Poniżej 3 najczęściej zadawane nam pytania przed wizytą w sklepie.

 1. Co, jak nie będziecie mieli na mnie butów? Miałem już tyle różnych butów i żadne nigdy nie były wygodne.

Oferujemy buty narciarskie 9 różnych producentów, więc jest w czym wybierać. Jeśli jednak pod koniec sezonu wybór butów będzie mniejszy i uznamy, że akurat na Twoją stopę nie mamy odpowiedniego modelu, uczciwie Cię o tym poinformujemy.

Wtedy albo sprowadzimy właściwe buty dla Ciebie, albo jeśli możesz poczekać do nowego sezonu, zaprosimy Cię z powrotem jesienią, gdy będzie już pełen wybór. W takiej sytuacji nie będziesz też ponosić kosztu doboru butów.

Pamiętaj, że kupując u nas indywidualne wkładki i buty, dajemy Ci gwarancję dopasowania butów, więc nie będziemy Ci proponować tego, co nam zalega, tylko to, co rzeczywiście uznajemy za dobre.

 1. Co jeśli kupię buty, a będą niewygodne podczas jazdy?

Jasne, może się tak zdarzyć, bo nie wszystko da się przewidzieć w sklepie. Na szczęście buty można modyfikować, czyli rozciągać i frezować skorupy, modyfikować buty wewnętrzne i wkładki, zmieniać kąty w butach itd. Wszystko po to, żeby uzyskać oczekiwaną wygodę i dopasowanie.

Jeśli na stoku stwierdzisz, że coś jest do poprawy, zadzwoń lub napisz do nas. Umówimy Cię na wizytę i ustalimy, jak rozwiążemy ten problem. Zawsze przed głównym, dłuższym wyjazdem warto przetestować buty podczas krótkiego weekendowego wypadu lub nawet przez kilka godzin jazdy na okolicznym stoku. Klienci z Warszawy mają do dyspozycji całoroczny stok na Szczęśliwicach.

 1. Co, jeśli nie znam się na butach narciarskich?

Nie musisz. My się znamy. W sklepie podczas doboru butów, odpowiemy na Twoje wszystkie pytania i wątpliwości. To my zaproponujemy Ci najwłaściwsze modele butów, które później dopasujemy.

Uważasz, że to nieodpowiedni moment, że masz jeszcze dużo czasu do wyjazdu i zakupu?

Im wcześniej zdecydujesz się z nami skontaktować i umówić, tym lepiej. Jak napisałem wyżej, czasem dopasowanie butów wymaga więcej pracy. Bywa też tak, że potrzebna jest więcej niż jedna wizyta lub trzeba zostawić buty na modyfikację na kilka dni.

Cały rok prowadzimy zapisy na konkretny termin, tak żeby nie trzeba było czekać na obsługę. Zimą w szczycie sezonu jesteśmy zabukowani na kilka dni do przodu i często zdarza się, że wielu klientom nie jesteśmy w stanie zaproponować wolnego terminu przed ich wyjazdem.

Jeśli jest jesień – nie czekaj do zimy. Jeśli został Ci tydzień do wyjazdu – nie zostawiaj tego na dzień przed urlopem. Dlatego jeśli szukasz nowych butów, najlepiej zadzwoń lub napisz do nas już teraz i umów się na wizytę.

Chcę się umówić na wizytę

Gwarancja satysfakcji – nic nie ryzykujesz

Gwarancja jest prosta – dobierzemy i dopasujemy Ci takie buty, że będziesz zadowolony z ich trzymania i komfortu. Czy to znaczy, że mamy 100% skuteczności? Nie, i żaden bootfitter na świecie takiej nie ma, ale po 12 latach w branży, rozwijaniu swojej wiedzy, umiejętności i warsztatu jest ona bardzo wysoka. Chcemy dać Ci tę gwarancję, ponieważ chcemy mieć 100% zadowolonych klientów.

Procedura wygląda tak, że jeśli po 3 (bezpłatnych) próbach dopasowania butów i indywidualnych wkładek zakupionych w naszym sklepie nadal występują problemy z dopasowaniem butów, to zwracamy Ci pieniądze lub wymieniamy buty na inny model. Z tego, co się orientujemy, jest to jedyna taka gwarancja w Polsce.

Chcę się umówić na wizytę

Decyzja należy do Ciebie

Posiadanie dobrze dopasowanych butów narciarskich jest niezbędne, aby jak najlepiej wykorzystać cenny czas spędzony w górach.

Pamiętaj, że źle dopasowane buty narciarskie z wypożyczalni lub te, które już posiadasz, nie tylko mogą powodować problemy z komfortem, ale są dla Ciebie też potencjalnie niebezpieczne. Zapewne zdajesz sobie sprawę, jak właściwe dopasowanie wpływa na kontrolę podczas zjazdu ze stoku.

Oferujemy pełną profesjonalną usługę dopasowania, bez względu na to, czy jesteś początkującym, czy zaawansowanym narciarzem.

Zatem decyzja należy do Ciebie. Ułatwiasz sobie tę drogę czy szukasz dalej samodzielnie, ryzykując, że wymarzony wypad w góry zamieni się w pasmo bólu i niewygody?

Chcę się umówić na wizytę