PERSONALIZACJA BUTÓW

BOOT FITTING

Dobór i właściwe dopasowanie obuwia narciarskiego spędzają sen z powiek niejednemu narciarzowi. Nielicznym udaje się szybko znaleźć buty idealne, a wiele osób godzi się na kompromis ceny i jakości, rezygnując z najwyższego komfortu podczas jazdy i akceptując pozornie mało znaczące niedopasowanie obuwia. Są też tacy, którzy pod wpływem mylnych odczuć, wybierają zbyt duże lub za małe obuwie. Niestety w obydwu przypadkach jesteśmy narażeni na przykre dolegliwości podczas jazdy lub nawet poważną kontuzję.

Odpowiedzią na problem właściwego doboru i dopasowania butów narciarskich jest Boot Fitting i tym zajmujemy się w Ski Fanatic. Naszym celem jest pomoc w doborze i dopasowaniu buta oraz jego modyfikacja, tak aby zapewnić komfort podczas uprawiania sportów zimowych.

Dobór i dopasowanie butów w Ski Fanatic:

Z

Wywiad z klientem

Z

Analiza budowy stopy i podudzia przy użyciu miarki i podoskopu

Z

Mierzenie wyselekcjonowanych modeli butów

Z

Wybór właściwego modelu buta

Z

Ewentualne modyfikowanie buta czy też wykonywanie termo-formowalnych wkładek.

Jeśli wybierasz się do sklepu Ski Fanatic, zarezerwuj nieco więcej czasu, by bez pośpiechu wybrać i dopasować odpowiedni model obuwia.

JAK DOPASOWUJEMY BUTY NARCIARSKIE

Ustalenie kąta „ramp angle”

Gdy ocenimy ruchomość stawu skokowego w płaszczyźnie strzałkowej, możemy ustalić, pod jakim kątem ma być nachylony bootboard. Jeśli zmniejszymy kąt nachylenia, bootbaord może wymagać szlifowania, jeśli go zwiększymy, należy dołożyć dodatkowy materiał. To niezwykle istotna modyfikacja, która bezpośrednio wpływa na dopasowanie butów, rozłożenie ciężaru ciała na stopach, a w konsekwencji na efektywność jazdy.

Wkładki termoformowalne Sidas

To wkładki narciarskie wymodelowane na wzór odcisku stóp użytkownika. Zlecane są dla każdego narciarza.

Etapy przygotowania wkładek:

 1. Analiza ustawienia stopy na podoskopie.
 2. Dobranie odpowiednich wkładek.
 3. Pobranie odcisku stopu.
 4. Wygrzanie wkładek.
 5. Uformowanie wkładek i ich schłodzenie.
 6. Dopasowanie wkładek do buta (szlifowanie i modyfikowanie).

Dowiedz się więcej o butach wkładkach Sidas

Podgrzewane wkładki narciarskie Sidas

Zmarznięte stopy na stoku już nie są problemem. W Ski Fanatic wykonujemy termoformowalne, w 100% dopasowane do stopy wkładki z systemem grzewczym. Są one podgrzewane w przedniej części, czyli tam, gdzie stopy marzną najbardziej. Wkładki Sidas Custom Heat wyposażone są w akumulatorki. Łączące je przewody poprowadzone są między skorupą a butem wewnętrznym, dzięki czemu są niewyczuwalne i nie wpływają na komfort jazdy. Podgrzewane wkładki narciarskie Sidas, w zależności od rodzaju akumulatorów, mogą pracować nawet do ośmiu godzin. Ten produkt marki Sidas obecnie najlepiej rozwiązuje problem marznących stóp podczas jazdy na nartach. Warto jednak wiedzieć, że żaden system grzejący nie wystarczy, jeśli najpierw nie zadbamy o prawidłowe dopasowanie butów do nogi.

Modyfikowanie skorupy buta przez odbarczanie

Niedopasowanie nowo zakupionych butów często odczuwalne jest dopiero na stoku. Czasem jednak udaje się wykryć je już podczas wizyty w sklepie i od razu nanieść niezbędne poprawki. Najczęściej jest to niewielka, miejscowa korekta, która wpłynie na komfort jazdy. Taka szybka ocena niedopasowania butów narciarskich możliwa jest przeważnie u osób z mniej typowymi stopami (stopa szeroka, dodatkowe kostki, zdeformowana stopa po urazie, haluksy, nerwobóle wynikające z mocnego dopasowania buta, ostrogi piętowe i inne).

Dobrym rozwiązaniem jest właśnie zabieg odbarczania stosowany w sytuacji, gdy skorupa buta punktowo uciska stopę. Odbarczanie polega na miejscowym wygrzaniu skorupy buta przy użyciu specjalnej nagrzewnicy. Skorupę nagrzewamy do uzyskania pożądanej plastyczności i rozpychamy dany punkt do odpowiedniego rozmiaru.
Uwaga! Odbarczaniu można poddać także skorupę butów używanych.

Frezowanie skorupy butów

Frezowanie skorupy stosujemy, gdy but uciska na stopę tylko punktowo. Zabieg ten polega na miejscowym skrawaniu skorupy i utworzeniu odpowiedniej przestrzeni na te części stopy lub łydki, które są uciskane. Tę metodę modyfikowania skorupy w niektórych przypadkach można stosować zamiennie lub nawet równolegle z odbarczaniem, jednak przeważnie frezowanie wykonujemy przy bardzo małych korektach lub tam, gdzie odbarczanie nie jest możliwe.

Ważne: Grubość skorupy nie jest równomierna. Od tego zależy wybór metody modyfikacji kształtu skorupy.

Wtryskowe buty wewnętrzne

To zupełnie inny sposób dostosowania butów narciarskich. Osoby, które wcześniej nie korzystały z wtryskowych butów wewnętrznych, będą zaskoczone stopniem dopasowania i komfortem noszenia. Na czym polega wykonanie butów wtryskowych? Pod dobraniu odpowiedniego rozmiaru:

 • oklejamy stopę pianką, która stworzy przestrzeń pomiędzy stopą a linerem, dokładnie tam, gdzie należy pozostawić jej nieco więcej miejsca,
 • po włożeniu butów, należy stanąć na specjalnym podeście do wykonywania wtrysków,
 • przygotowujemy odpowiednią mieszankę i przez rurki wpuszczamy piankę do środka buta,
 • podczas przepływu pianki, nogę należy uginać w przód i w tył, tak aby uformować but zgodnie z naturalnymi ruchami, jakie są wykonywane podczas jazdy na nartach,
 • pianka sztywnieje, zachowując odpowiedni kształt.

W naszej ofercie dostępne są buty wtryskowe marki Sidas oraz Atomic z antybakteryjną wyściółką, zapewniającą lepszą higienę. Model PU Transfoam wyposażony jest również w neoprenową powłokę, która gwarantuje jeszcze wyższą elastyczność, a co za tym idzie – bardzo dobre czucie buta. Dużym plusem tego modelu jest miękka i elastyczna przestrzeń na palce.

Wyklejanie buta wewnętrznego pianką IPS

Pianka IPS służy do wyklejenia buta wewnętrznego, gdy jest w nim za dużo przestrzeni. Pianki te mają różną gęstość (sztywność) i grubość, dzięki temu można je stosować w różnych miejscach i przy rozmaitych problemach z dopasowaniem butów.

Wykorzystanie pianki IPS może rozwiązać problemy takie jak:

 • nadmierne unoszenie pięty w bucie,
 • przesuwanie się stopy w różnych płaszczyznach podczas jazdy,
 • ucisk buta na stopę.

Warto pamiętać, że but wewnętrzny z czasem się zużywa i jego dopasowanie do nogi nie jest już tak dokładne jak w pierwszym sezonie. Nie musi to oznaczać konieczności kupna nowych butów. Zazwyczaj wystarczy wykleić pianką IPS te miejsca, w których but stał się zbyt luźny.

Modyfikowanie buta wewnętrznego pianką ICP

W niektórych przypadkach modyfikacja skorupy podczas dopasowywania buta jest niewystarczająca. Wówczas należy poprawić but wewnętrzny. W Ski Fanatic robimy to następująco: lokalizujemy miejsce, w którym but wewnętrzny uciska nogę, wycinamy ten fragment „kapcia” i zastępujemy go pianką innej gęstości. Jest to prosty zabieg, który znacznie wpływa na poprawę komfortu jazdy.

Reduktory objętości

But wewnętrzny z czasem ubija się, co jest odczuwalne jako zbędny luz w bucie, którego nie było podczas pierwszych dni na stoku. Reduktory objętości stabilizują stopę w zbyt luźnym bucie. Umieszcza się je pod wkładką w bucie wewnętrznym. Ostatecznym rozwiązaniem jest wymiana buta wewnętrznego na nowy.

Suszarki do butów

Problem marznących stóp często jest spowodowany niedosuszeniem buta wewnętrznego. Aby prawidłowo dbać o stopy i obuwie, warto zaopatrzyć się w dobre suszarki do butów narciarskich. Przed suszeniem należy wyjąć buta wewnętrznego oraz wkładkę i dopiero wtedy umieścić w nim suszarkę. Suche obuwie narciarskie zapewnia lepszą higienę oraz spowalnia zużywanie się buta wewnętrznego.

Ochrona Goleni

Do ochrony tej części nóg stosujemy specjalne żelowe plastry wielokrotnego użytku Sidas Epitact, które nakładamy na goleń w miejscu największego nacisku nogi na języki butów. Dzięki tym plastrom nacisk rozkłada się równomiernie, przez co unikamy odgnieceń, otarć, ran. Epitact można użyć do 30 razy, a po każdym użyciu przepłukać pod bieżącą wodą i wysuszyć. Plastry wykonane z materiału, który ma właściwości samoprzylepne, przez co dobrze trzymają się na nodze a zdjęcie ich jest łatwe i bezbolesne.