Go to content

Daleboot – buty narciarskie na miarę Twoich stóp i oczekiwań.

“Te buty są moją ostatnią szansą na normalną jazdę na nartach”. 

“Przyjechałem do Was z drugiego końca Polski… jeśli wy nie pomożecie, to nie wiem…”.

“Nigdy nie miałem butów narciarskich, w których wytrzymałem na stoku dłużej niż 15 minut”.

“W żadnych butach nie udało mi się zapiąć górnych klamer”.

Gdy słyszę podobne słowa z ust klientów, to wiem, że czeka mnie wymagające, ale zarazem ciekawe wyzwanie. 

Stopy o szerokości 130 mm, damskie łydki o obwodzie 59 cm, zdeformowana pięta po wypadku, stopa cukrzycowa z minimalnym zakresem ruchomości w stawie skokowym. 

Takie problemy wymagają bowiem wyjątkowych i, co najważniejsze, precyzyjnie dopasowanych rozwiązań.

SkiFanatic – drużyna od zadań specjalnych

Przez wiele osób jesteśmy traktowani jak ostatnia deska ratunku. Klienci przyjeżdżają do nas z różnych zakątków Polski (i nie tylko), żeby zlecić wykonanie butów na miarę. Podejmujemy się bowiem zadań, na których inni polegli.

Zazwyczaj trafiają do nas osoby o niestandardowych stopach. Nie brakuje też takich, którzy mierzą się z poważnymi problemami nóg lub zdrowia. 

Najważniejsze jest jednak to, że łączy ich wspólna pasja do jazdy na nartach. 

Nie ukrywam, że właściwe dopasowanie butów narciarzowi, który od zawsze przeżywał w takim obuwiu tortury, to często wzruszający moment. Tego uśmiechu i radości się nie zapomina.

Co w butach Daleboot wykonuje się na miarę?

Wkładka narciarska. Wykonana zgodnie z odciskiem stopy i dopasowana indywidualnie do kształtu wybranych butów wewnętrznych. Więcej o indywidualnych wkładkach przeczytasz tutaj.

Skorupa. Kształtowana do wymiarów długości, szerokości i wysokości w palcach.

But wewnętrzny. Marka Intuition, topowy producent termoformowalnych butów wewnętrznych, wykonuje 3 różne rodzaje linerów dla Daleboot. Dobiera się je w zależności od budowy stopy i łydki, a później formuje do konturów skorupy oraz indywidualnej budowy klienta. Oprócz linerów marki Intuition, od roku 2021 marka ZipFit również wykonuje najwyższej jakości buty wewnętrzne dla Daleboot. ZipFit to linery wykonane z termoformowalnego korka. Charakteryzują się niezwykłą wytrzymałością na zużycie oraz rewelacyjnym trzymaniem nogi. Ponadto są również bardzo ciepłe, ponieważ przód buta ma wełniane wyściełanie.

Indywidualne ustawienie pozycji narciarza. Dzięki prawidłowemu ustawieniu stopy będziesz jeździć lepiej i bezpieczniej, jest to też kluczowe dla komfortu stania w zapiętych butach. 

W Daleboot możemy zatem ustawić bootboard w różnych płaszczyznach, wykonać dowolnie pochyloną cholewkę do przodu i ustawić canting podeszwy. 

O kącie bootboardu i cholewki nagraliśmy osobny film, który obejrzysz tutaj.

3-etapowy proces wykonania butów na zamówienie.

Proces wykonania butów Daleboot dzielimy na 3 kluczowe etapy. W pierwszym i ostatnim uczestniczy klient.

Etap 1. Pierwsza wizyta i zebranie pomiarów

Przeprowadzamy z Tobą wywiad dotyczący oczekiwań względem butów. Pytamy o poziom umiejętności narciarskich, styl jazdy, budowę ciała, sprawność fizyczną, używany do tej pory sprzęt narciarski itd.

Wykonujemy pomiary Twoich stóp i podudzia oraz analizujemy ich biomechanikę. Następnie pobieramy odciski stóp i na ich podstawie formujemy bazę indywidualnych wkładek.

Etap 2 – Wykonanie skorupy i wkładek

Zebrane w formularzu informacje oraz nasz komentarz wysyłamy do Austrii, gdzie wykonywane są Twoje buty na wymiar.

Gdy po około 10 dniach (czasami szybciej, najkrócej trwało 5 dni) gotowe buty dotrą do naszego sklepu, kończymy i ostatecznie dopasowujemy wcześniej wykonane wkładki.

Następnie kontaktujemy się z Tobą i umawiamy na drugie spotkanie.

Etap 3 – Druga wizyta i ostateczne dopasowanie butów

Ostatnia wizyta, to ustawienie kąta bootboardu, uformowanie butów wewnętrznych na nodze (potrzebne są wtedy skarpety narciarskie) i ustawienie cantingu podeszwy butów.

Na koniec otrzymasz od nas instrukcję, jak obsługiwać buty oraz jak o nie prawidłowo dbać.

Co odróżnia buty narciarskie Daleboot od innych?

Przemyślany projekt

Daleboot są wykonane w konstrukcji cabrio, czyli nad podbiciem nie ma twardej skorupy, za to jest anatomicznie wyprofilowany, ruchomy i elastyczny element dopasowujący się do profilu stopy narciarza. 

Dlaczego to tak istotne? Podbicie jest niezwykle wrażliwym miejscem, gdzie nawet drobny ucisk na nerw lub naczynie krwionośne, może szybko zakończyć Twój pobyt na stoku. 

Wysokiej jakości plastik 

Nieprzetworzony i termolpastyczny poliuretan oferuje niesamowite możliwości dopasowania skorupy do wymiarów stóp. Tani plastik, np.: pochodzący z recyklingu, nigdy nie zapewni tak rozległych możliwości customizacji.

Progresywny flex 

Sztywność butów opiera się na twardości plastiku cholewki, oraz dodatkowym usztywnieniu w tylnej części mankietu. Gdy naciśniesz na języki butów, dolna część skorupy odkształca się minimalnie – w przeciwieństwie do standardowych butów (nawet tych wykonywanych na miarę). 

Dzięki tej technologii masz większą kontrolę podczas jazdy oraz cieszysz się dużą wygodą. Co więcej, w modelach VFF i VFF PRO jest możliwość regulacji sztywności butów.

Buty współpracują z biomechaniką stopy 

Daleboot można dopasować nie tylko pod względem kształtu, ale też biomechanicznej pracy stopy. 

Odpowiednie ustawienie kąta bootboardu, nachylenie skorupy w przód, ustawienie stopy na boki i ustawienie cantingu podeszwy dają duże możliwości wprowadzenia takich modyfikacji. W efekcie odpowiednio dociążasz przód i tył narty, a skręcanie staje płynniejsze i bardziej efektywne.

Możliwość zmiany cantingu

Wiele osób kojarzy canting, jako wyregulowanie jednej śrubki przy cholewce. Tymczasem, ten rzeczywisty canting polega na wymianie płaskiej podeszwy, na taką o kącie do 3 stopni. 

Pomiary na specjalnej platformie wskazują, o ile stopni kolana odchylone są od osi i na tej podstawie instaluje się podeszwę o takim kącie, który zapewni najbardziej naturalną pozycję podczas skręcania.

Klamry w Daleboot – ile i jakie? 

Klamry we wszystkich wyżej wymienionych modelach są trzy. Dwie na cholewce i jedna nad podbiciem. Wielu klientów pyta, dlaczego nie ma czterech klamer. 

Musisz wiedzieć, że w butach o konstrukcji cabrio nie ma takiej potrzeby, bo po pierwsze buty dopasowane są do wysokości przodostopia, a po drugie Daleboot ma swój system, który zabezpiecza przed dostawaniem się wody do środka. Ostatnia klamra w 4-klamrowych butach spełnia głównie funkcję uszczelniającą. 

Klamry w Daleboot są aluminiowe i z mikroregulacją. Dolna klamra zamocowana jest odwrotnie, niż jest to powszechnie stosowane i domyka się je do wewnątrz. Dzięki temu zrobisz to z mniejszym wysiłkiem, a klamry nie będą się odpinać samoistnie.

Zobacz nasz film o butach narciarskich na miarę:

Modele butów wewnętrznych

Wszystkie modele butów wewnętrznych marki Intuition wykonane są z różnych warstw Ultralonu. Obecnie jest to najlepsze termoformowalne tworzywo, stosowane w linerach, które po nagrzaniu i nadaniu nowego kształtu szczegółowo i trwale go „zapamiętuje”. 

Poniżej krótkie charakterystyki butów wewnętrznych wykonywanych przez markę Intuition dla Daleboot. 

Warto podkreślić, że wszystkie buty wewnętrzne nie zawierają w sobie nawet odrobiny plastiku, który mógłby powodować uczucie dyskomfortu lub ograniczać możliwość dopasowania do nogi.

  • Low Volume – kapeć dla węższych stóp lub dla narciarzy, którzy wolą wersję linera z językiem. Ta wersja botka, jako jedyna z trzech modeli, wyposażona jest w sznurówki.
  • Medium Volume – najczęściej stosowany but wewnętrzny, wykonany w konstrukcji overlap, czyli bez języka. Kapeć okręca i otula się wokół goleni oraz podbicia. Ten model buta wewnętrznego występuje również w wersji z dodatkową miękką wyściółką (plush) dla zapewnienia bardziej miękkiego dotyku do skóry.
  • High Volume – konstrukcja botka taka jak w przypadku Medium Volume, ścianki kapcia są cieńsze, gdyż ten model jest przeznaczony dla masywnych stóp i łydek.

Buty wewnętrze marki ZipFit od lat wykorzystywane są przez zawodników i narciarzy ekspertów, którzy spędzają na stoku wiele dni w sezonie. Linery ZipFit zapewniają rewelacyjne dopasowanie i stabilizację nogi, na niezmienionym poziomie, przez wiele dni ich użytkowania. Termoplastyczny korek, który można wielokrotnie formować do konturów nogi znajduje się w okolicy pięty, kostek, achillesa, śródstopia, oraz na całej długości języka. Korek ten można również dodać w większej ilości wprowadzając go przez przygotowane do tego otwory. Uzyskuje się w ten sposób jeszcze ciaśniejsze dopasowanie butów w danym obszarze.

Modele skorup w Daleboot

Daleboot produkuje 3 modele butów narciarskich na wymiar. Różnią się one tylko sztywnością, zakresem pracy cholewki, oraz samą cholewką. Dolna część, skorupy, podeszwa, bootboard, klamry są takie same we wszystkich modelach. W każdym przypadku możemy dobrać dowolny liner.

VFF 

Daleboot VFF
Daleboot VFF

Model o najniższym flexie i największej ruchomości cholewki w zakresie od 12 do aż 27 stopni. Flex reguluje się w zależności od potrzeb, umiejętności narciarza, warunków na stoku i rodzaju używanych nart. 

Regulacja znajduje się z tyłu butów i łatwo ją ustawić przy użyciu płaskiego śrubokrętu. Niższą sztywność butów uzyskano przez zastosowanie plastiku o mniejszej twardości – użyto termoplastycznego poliuretanu 60D w skali Shora. 

VFF najczęściej polecany jest dla kobiet lub lżejszych mężczyzn o większej ruchomości w stawie skokowym.

VFF PRO

Daleboot VFF PRO
Daleboot VFF PRO

Najpopularniejszy model ze sztywniejszą cholewką wykonaną z TPU o twardości 63D w skali Shora i ruchomości w zakresie 10-18 stopni. VFF PRO jest także wyposażony w mechanizm regulacji sztywności. 

Przeznaczony zarówno dla mężczyzn jak i kobiet, którzy dobrze radzą sobie na stoku. Świetnie sprawdza się dla narciarzy o mniejszej ruchomości w stawie skokowym.

Gambit

Daleboot Gambit
Daleboot Gambit

Daleboot o najwyższym flexie. W przeciwieństwie do pozostałych modeli na próżno szukać tutaj regulacji sztywności, którą uzyskano dzięki zastosowaniu innego tworzywa cholewki oraz nitów łączących ją z dolną skorupą. Zakres ruchomości w zakresie 16-20 stopni. 

Przeznaczony dla bardzo dobrze i szybko jeżdżących narciarzy lub takich o dużej masie.

Co takiego wyróżnia Daleboot i dlaczego warto zdecydować się na tę markę? 

Marka DaleBoot powstała w 1969 roku i koncentruje się wyłącznie na produkcji najwyższej jakości butów narciarskich na miarę. W ciągu ostatnich ponad 50 lat pracy producent zgłosił 14 różnych patentów, które uczyniły ten produkt wyjątkowym. 

Ciekawostką jest, że jednym z pierwszych patentów był wtryskowy but wewnętrzny. Z czasem jednak marka odeszła od tej technologii, ponieważ na rynku pojawiły się nowocześniejsze materiały, które pozwalały na wykonywanie bardziej komfortowych, lepiej dopasowujących się i cieplejszych butów wewnętrznych. Markę założył i rozwijał przez lata Melvin Dalebout, który zmarł w 2014. Przed jego śmiercią firmę przejął Rob Graham, który prowadzi ją do dzisiaj.

Interesują Cię buty narciarskie Daleboot na wymiar?

Przed chwilą przedstawiliśmy Ci nasz 3-etapowy proces, wg, którego dopasowujemy buty Daleboot. Jeśli chcesz na własnych… stopach przekonać się o tym, jak to jest mieć buty narciarskie wykonane na indywidualne zamówienie, to skontaktuj się z naszym specjalistą i umów się na wizytę