Go to content

Jak wybrać i mierzyć buty narciarskie?

Dobór butów narciarskich w sklepie narciarskim Ski Fanatic. Michał dobiera buty Kasi.

Proces doboru butów narciarskich.

Z tego tekstu lub oglądając film dowiecie się o najistotniejszym temacie dotyczącym bootfitting czyli o doborze butów narciarskich. Jest to absolutnie kluczowe zagadnienie bo błąd na tym etapie może utrudnić lub nawet uniemożliwić odpowiednie dopasowanie butów do nogi.

Strategii na wybór butów narciarskich jest tyle ilu narciarzy, niektórzy polegają na recenzjach produktów, inni na rekomendacji znajomych ekspertów,są tacy co kierują się ceną lub wyglądem butów a jeszcze inni mierzą po prostu wiele par butów narciarskich i wybierają wg. nich najwygodniejsze lub najlepiej dopasowane.

Poniżej o tym co należny wziąć pod uwagę przy doborze butów narciarskich i jak taki proces powinien przebiegać.

Przede wszystkim oglądam bose stopy, bo mogę zauważyć i wyczuć ewentualne zaczerwienienia, odciski, wystające punkty kostne, które mogą powodować ból lub dyskomfort w butach narciarskim.

Zaczynam od pomiaru długości i szerokości. Najpierw na siedząco później na stojąco. Ważne jest porównanie tych wymiarów bo daje nam to informację jak stopa zmienia się pod obciążeniem.

Następnie mierzę objętość stopy, wykorzystuję do tego centymetr krawiecki, mierzę obwód dookoła pięty i podbicia. Wynik odnoszę do długości stopy i objętości butów. Jest to parametr, na który trzeba zwrócić szczególną uwagę, bo buty powinny dobrze przylegać w miejscu gdzie stopa się zgina grzbietowo żeby zapewnić dobre trzymanie stopy w bucie, ale jest to też obszar, który wymaga szczególnego komfortu.

Teraz oceniam wysokość podbicia, szerokość pięty, objętość łydki, żeby wiedzieć jak wysokiego buta potrzebuję w tych miejscach, jak szeroko ma być w pięcie, w kostkach i łydce. Ważny dla dopasowania butów też jest kształt podudzi. Czy przypomina on bardziej kolumnę o dużym obwodzie, nieznacznie zwężającą się ku dołowi, czy mięsień brzuchaty jest mocno rozbudowany ale noga zwęża się ku dołowi. Są też podudzia bardzo szczupłe z nieznacznie zarysowanym mięśniem brzuchatym, bardzo szczupłe na całej długości.

Warto też wziąć pod uwagę kształt linii palców. Czy są one ustawione bardziej pod skosem, czy może w jednej linii, a może drugi palec jest bardzo wystający. To może sugerować już wybór konkretnego modelu butów.

Znając już wymiary i kształt stopy przechodzę do analizy jej ustawienia i biomechaniki.

Wiem już jak stopa zmienia się pod obciążeniem, jak bardzo się wydłuża, jak zmienia się łuk stopy i ustawienie pięty. Teraz sprawdzam jeszcze mobilność stopy, unosząc palce stóp sprawdzam jak stopa zmienia ustawienie i łuki stóp. Zbierając te informacje wiem czy potrzebne będzie wykonanie wkładek a jeśli tak to jakich.

To co jeszcze potrzebuję sprawdzić to ruchomość stopy w stawie skokowym. Od tego czy jest ona mała, średnia czy duża będzie zależało jaki buty powinny mieć flex, kąt nachylenia bootboardu i kąt nachylenia skorupy w przód.

Ostatnim etapem zbierania informacji jest krótki wywiad z osobą wybierającą buty. Pytania dotyczą wagi, wzrostu, aktywności i sprawności fizycznej, doświadczenia narciarskiego oraz dotychczas używanego sprzętu.

Od osoby której dobieram buty chciałbym też jasno usłyszeć jakiego komfortu i dopasowania oczekuje od swoich nowych butów.

Wybór właściwego modelu butów narciarskich

Gdy zebrałem już wszystkie interesujące mnie informacje mogę zaproponować i dać do przymiarki odpowiedni typ butów, we właściwym rozmiarze, kształcie, flexie i z odpowiednimi kątami.

W każdym proponowanym modelu butów muszę sprawdzić ile miejsca jest w skorupie na długość, szerokość, objętość i w podbiciu. Klient wkłada nogę do samej skorupy i oceniam czy w tych obszarach jest wystarczająca przestrzeń, upewniam się czy wykonanie wkładek narciarskich będzie potrzebne i czy są ewentualnie obszary w bucie, które mogą wymagać modyfikacji.

Potem mierzymy buty oczywiście już z butami wewnętrznymi a osoba mierząca dzieli się swoimi odczuciami. W każdym bucie trzeba spędzić trochę czasu żeby móc go ocenić. A gdy już zmierzymy wszystkie modele wybieramy najlepszy z nich.

Jak już znajdziesz najlepsze buty…

Na tym kończy się etap doboru butów narciarskich. Teraz, jeśli jest taka potrzeba można przejść do kolejnego etapu czyli ich dopasowania czyli np. wykonania wkładek termoformowalnych,, ustawienia kątów w butach, odbarczania lub frezowania skorupy, modyfikacji buta wewnętrznego ale o tym przeczytasz tekst lub obejrzysz film w innych wpisach.

Bootfitter zaproponuje Ci buty na podstawie tego co zmierzy, zobaczy i usłyszy od Ciebie także wszystkie etapy tego procesu są równie ważne i nie można żadnego pominąć. Bootfitter żeby dobrze dobrać buty musi mieć wiedzę, umiejętności i doświadczenie a Ty postaraj się przekazać jak najwięcej szczegółowych informacji o sobie i dawaj szczegółowy feedback podczas mierzenia butów.

Jeśli zainteresował Cię temat, obserwuj naszą stronę, nasz fanpage na fb i kanał na YouTube tam zamieszczamy wszystkie nasze materiały poświęcone dobieraniu oraz modyfikacji butów narciarskich. Znajdziesz tam również sporo porad dotyczących obsługi butów.

Autor
Michał Małecki

Założyciel i właściciel sklepu narciarskiego Ski Fanatic od 2008 roku. Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego kierunek Wychowanie Fizycznego. Narciarz od 7 roku życia. Na studiach zdobył stopień instruktora narciarstwa i stopień pomocnika instruktora PZN. Bootfitter z wieloletnim doświadczeniem.

Inne artykuły z tej kategorii

Termoformowalne buty narciarskie

Na czym polega termoformowanie skorup butów narciarskich? Polega na celowym odkształceniu skorupy, tak żeby lepiej dopasowała się swoim kształtem do anatomii użytkownika butów. Formowanie, w przeciwieństwie do odbarczania skorupy, odbywa […]