Dopasowywanie butów narciarskich

Boot fitting

Zagadnienie doboru i właściwego dopasowania buta narciarskiego spędza sen z powiek niejednemu narciarzowi. Są szczęściarze którym szybko udaje się znaleźć buty idealne, jednak wiele osób na rzecz dobrego dopasowania buta idzie na kompromis w kwestii wygody i komfortu. Są też tacy którzy mają odwrotne priorytety i Ci, często pod wpływem mylnych odczuć, kupują zbyt duże obuwie. Jak wiadomo, jeden i drugi przypadek, może doprowadzić do tego, że na stoku spotkają nas przykre odczucia, dolegliwości lub nawet poważna kontuzja.
Odpowiedzią na problem właściwego doboru i dopasowania butów narciarskich jest Boot Fitting i tym zajmujemy się w Ski Fanatic. Naszym celem jest pomoc w doborze dobrze dopasowanego buta i modyfikowanie go tak aby osiągnąć maksymalnie możliwy komfort. Posiadamy ku temu wiedzę, umiejętności i narzędzia.

Pięcioetapowy proces
doboru buta w Ski Fanatic:

 1. Wywiad z klientem
 2. Analiza budowy stopy i podudzia przy użyciu miarki i podoskopu
 3. Mierzenie wyselekcjonowanych modeli butów
 4. Wybór właściwego modelu buta
 5. Ewentualne modyfikowanie buta czy też wykonywanie
  termo-formowalnych wkładek.

Dobrze jest pamiętać o tym że dobór dobrze leżących butów narciarskich bywa czasochłonny.
Przychodząc do sklepu warto zarezerwować sobie tyle czasu, aby nie musieć się spieszyć.

 

Stosowane przez nas sposoby dopasowywania butów narciarskich:

Modyfikowanie skorupy buta przez odbarczanie.

Zabieg stosowany w sytuacji gdy skorupa buta punktowo uciska stopę.
Polega on na miejscowym wygrzaniu skorupy buta przy użyciu specjalnej nagrzewnicy.
Skorupę nagrzewamy do uzyskania pożądanej plastyczności po czym rozpychamy dany punkt do odpowiedniego rozmiaru.

Odbarczaniu można poddać skorupę butów nowych i używanych.

Często bywa tak, że niedoskonałości w dopasowaniu nowo zakupionych butów objawiają się dopiero na stoku. Czasem jednak już podczas zakupu buta wiadomo, że wymagane będą zmiany w jego kształcie. Dzieje się tak przeważnie u osób z mniej typowymi stopami (stopa szeroka, dodatkowe kostki, zdeformowana stopa po urazie, haluksy, nerwobóle wynikające z mocnego dopasowania buta, ostrogi piętowe i inne). Odbarczanie skorupy jest dobrym rozwiązaniem również w sytuacji gdy but który chcemy kupić leży na nodze prawie idealnie i wymaga tylko niewielkiej, miejscowej korekty.

Frezowanie skorupy butów

Polega na miejscowych skrawania skorupy w celu utworzenie odpowiedniej przestrzeni na te części stopy lub łydki, które są uciskane. Frezowanie skorupy stosowane jest w przypadku gdy but uciska punktowo stopę. Tę metodę modyfikowania skorupy można stosować zamiennie z odbarczanie skorupy lub nawet jednocześnie, jednak przeważnie frezowanie skorupy stosuje się w przypadku bardzo małych korekt lub tam gdzie odbarczanie nie jest możliwe. Należy również wiedzieć, że grubość skorupy nie jest równomierna i od tego również zależy wybór metody dopasowania kształtu skorupy.

Wtryskowe buty wewnętrzne

formOsoby, którym zależy na najwyższym poziomie dopasowania butów na pewno docenią to co oferują wewnętrzne buty wtryskowe. Wykonując buty wtryskowe zyskujemy zupełnie inny wymiar dopasowania butów narciarskich. Narciarz, który nie miał wcześniej styczności z takimi butami wewnętrznymi będzie zaskoczony w jakim stopniu but może być idealnie dopasowany a jednocześnie komfortowy. Wykonanie butów wtryskowych polega na dobraniu odpowiedniego rozmiaru a następnie wykonaniu wtrysku, co wygląda od strony klienta następująco.

 • wyklejamy stopę pianką która ma za zadanie stworzenie odpowiedniego dystansu, pomiędzy stopą a linerem, w miejscach gdzie należy pozostawić minimalnie więcej miejsca stopie
 • zakładamy buty na nogi, stajemy na specjalnym podeście do wykonywania wtrysków
 • podłączając odpowiednią mieszankę chemii, wpuszczamy do butów przez rurki piankę
 • Podczas przepływu pianki zginamy nogę w przód i w tył tak aby uformować buta „pod naturalne ruchy” wykonywane podczas jazdy na nartach
 • pianka sztywnieje, zachowując odpowiedni kształt

W ofercie naszego sklepu posiadamy buty wtryskowe marki Sidas, które mają antybakteryjną wyściółkę dla zapewnienia większej higieny. Model PU Transfoam posiada również neoprenową powłokę, która gwarantuje jeszcze lepszą elastyczność i w związku z tym czucie buta. Dużym plusem tego modelu jest bardzo miękka i elastyczna przestrzeń na palce.

Wyklejanie buta wewnętrznego pianką IPS

Żeby but narciarski był lepiej dopasowany do nogi czasem nie wystarczy modyfikacja skorupy, bywa tak że wystarczy zmodyfikować buta wewnętrznego aby uzyskać pożądany efekt. W Ski Fanatic robimy to w następujący sposób. Lokalizujemy miejsce, w którym but wewnętrzny uciska nogę, wycinamy ten fragment „kapcia” i zastępujemy go pianką innej gęstości. Jest to prosty zabieg, który może wiele zmienić w dyskomfortowym punkcie.

Zabieg ten może rozwiązać problemy takie jak:

 • Nadmierne unoszenie pięty w bucie
 • Przesuwanie się stopy w różnych płaszczyznach podczas jazdy

Warto też wiedzieć, że but wewnętrzny z czasem się zużywa i jego dopasowanie do nogi nie jest już tak dobre jak w pierwszym sezonie. W takiej sytuacji nie zawsze trzeba wymieniać buty na nowe tylko miejsca w których but stał się zbyt luźny można wykleić pianką IPS

Dlaczego dobre dopasowanie buta do nogi jest takie ważne?

Modyfikowanie buta wewnętrznego pianką ICP

Żeby but narciarski był lepiej dopasowany do nogi czasem nie wystarczy modyfikacja skorupy, bywa tak że wystarczy zmodyfikować buta wewnętrznego aby uzyskać pożądany efekt. W Ski Fanatic robimy to w następujący sposób. Lokalizujemy miejsce, w którym but wewnętrzny uciska nogę, wycinamy ten fragment „kapcia” i zastępujemy go pianką innej gęstości. Jest to prosty zabieg, który może wiele zmienić w dyskomfortowym punkcie.

Wkładki termoformowalne Sidas


Zlecane są dla każdego narciarza.
Są to różnego rodzaju wkładki narciarskie, uformowane na wzór odcisku stóp użytkownika.
Proces przygotowania wkładek przebiega kilku etapowo:

 1. Analiza stopy na podoskopie
 2. Dobranie odpowiednich wkładek
 3. Pobranie odcisku stopu
 4. Wygrzanie wkładek
 5. Uformowanie wkładek i ich schłodzenie
 6. Szlifowanie wkładek tak aby pasowały do buta

Dowiedz się więcej o butach wkładkach Sidas

Podgrzewane wkładki narciarskie Sidas

winter-CUSTOM-H-recto-D_mini
Zmarznięte stopy na stoku to już nie problem, w Ski Fanatic wykonujemy Termo-formowalne, w 100% spersonalizowane do stopy, wkładki z systemem grzewczym. Wkładki podgrzewane są w przedniej części tam gdzie stopy najbardziej marzną. Wkładki Sidas Custom Heat wyposażone są w akumulatorki podłączone do wkładki kablami, które poprowadzone są między skorupą a butem wewnętrznym także w żaden sposób nie zmniejszają komfortu narciarza. Podgrzewane wkładki narciarskie Sidas, w zależności od rodzaju akumulatorów grzeją do 8 lub 6 godzin ciągłej pracy. Takie rozwiązanie obecnie jest najlepszym rozwiązaniem problemu marznących stóp podczas jazdy na nartach.

Dowiedz się więcej o podgrzewanych wkładkach Sidas

Reduktory objętości

reduktor

Stosuje się je gdy w bucie mamy zbyt dużo miejsca, jest to prosty zabieg żeby stopę lepiej ustabilizować w bucie gdy jest on zbyt luźny. Reduktor umieszcza się pod wkładką w bucie wewnętrznym. But wewnętrzny z czasem ubija się i w bucie robi się więcej miejsca niż podczas pierwszych dni na stoku, wówczas można zastosować reduktor objętości lub wymienić but wewnętrzny na nowy.

Suszarki do butów

HOTDRYER MASQUE_1_136x156Aby dobrze zadbać o swoje stopy i buty narciarskie warto zaopatrzyć się w dobre suszarki do butów narciarskich. Problem marznących stóp często wynika z tego, że nie dosuszyliśmy buta wewnętrznego. Najlepiej zrobić to wyciągając buta wewnętrznego oraz wkładkę i umieścić w nim suszarkę. Suche buty wewnętrzne zapewniają lepszą higienę oraz spowalniają zużywanie się buta wewnętrznego.

Suszarki do butów narciarskich w naszej ofercie

 

Termoformowalne
buty narciarskie

Fischer Vacum

Fischer Vacum – pierwsze buty w 100% dopasowane do stopy
Od sezonu 2011/12 w sklepie Ski Fanatic dostępne są najnowsze buty Fischera wykonane w technologi Vacuum Fit. Technologia Vacuum Fit umożliwia idealne dopasowanie buta narciarskiego do anatomii stopy każdego narciarza a Fischer Vacuum to pierwszy w 100% spersonalizowany but narciarski.

To co wcześniej było niedostępne w narciarstwie, czyli stworzenie butów idealnie pasujących każdemu narciarzowi, stało się rzeczywistością, dzięki zastosowaniu unikalnego materiału i specjalnego procesu formowania skorupy na stacji Vacuum Fit.
Materiał z jakiego wykonano buty z serii Vacuum to specjalne tworzywo VACUUM-PLAST, wynalezione i opatentowane przez Fischera.

PROCES FORMOWANIA:

 1. Wywiad z klientem (dobieramy odpowiedni model buta do umiejętności, cech osobniczych i preferencji)
 2. Dobieramy odpowiedni rozmiar buta
 3. Ustalamy odpowiednią pozycję na Stacji Vacuum Fit
 4. Podgrzewamy skorupę buta do temperatury 80 stopni C. (skorupa staje się plastyczna)
 5. Zakładamy buty, okładziny chłodzące i skafandry kompresyjne.
 6. Stajemy na stacji Vacuum Fit, podłączamy skafandry do stacji.
 7. Buty pod wpływem ciśnienia (wcześniej ustalonego) dopasowują się do kształtu naszej stopy

Proces formowania trwa około 20 minut i można powtarzać go do 5 razy.
Buty Mogą być formowane pod różnym ciśnieniem, od 100 do 300 mbar

 • 100mabr – Sport
 • 200 mbar – Performance
 • 300 mabr – Race

Dodatkowe zalety butów Fischer Vacuum:

 • Lżejsze o średnio 15% od zwykłych butów.
 • Flex buta jest stabilniejszy w skrajnych temperaturach (przy temp. -20 jest to ponad dwukrotnie wieksza stabilność niż w zwykłych butach.)
 • Vacuum station umożliwia pochylenie buta do przodu o 14 lub 17 stopni w zależności od preferencji
 • Skorupa dopasowuje się w zakresie +/- 5 mm w zależności od anatomii stopy narciarza.
 • Buty Fischer Vacuum wykonano w technologii Soma Tec.

Technologia Vacuum kończy z kompromisem pomiędzy wygodą a dopasowaniem!!!

Custom Shell

custom_shellSalomon opracował wyjątkową technologię pozwalającą uzyskać wysoko spersonalizowanego buta narciarskiego. Custom Shell i 360 Custom Shell to technologia, która umożliwia rozgrzanie skorupy do momentu osiągnięcia przez nią plastyczności koniecznej do uformowania buta do stopy narciarza. Proces dopasowywania butów przebiega następująco:

 1. Dobór odpowiedniego rozmiaru.
 2. Wygrzewanie skorupy buta w specjalnym piekarniku przez 10 min
 3. Założenie buta i zapięcie klamer, w tym czasie skorupa dostosowuje się do anatomii stopy użytkownika
 4. Schłodzenie skorupy buta

Dzięki tej technologii osiągamy komfort i dopasowanie jednocześnie. Takie rozwiązanie sprawia, że mam idealną kontrolę nad nartami i maksimum przyjemności z jazdy. Gdy buty narciarskie są zbyt ciasne i powodują punktowy ucisk prowadzi to do utraty optymalnego czucia w nodze, bólu a czasem nawet uniemożliwia jazdę. Zbyt duże buty to ryzyko kontuzji, brak kontroli nad nartami co grozi poważnym wypadkiem. Technologia Custom Shell została stworzona dla czołowych zawodników teraz dostępna jest również w naszym sklepie.

Termoformowalne buty wewnętrzne

Central High Slim_profilSą to najwyższej jakości buty wewnętrzne stosowane w najbardziej zaawansowanych technologicznie butach narciarskich. Gdy skorupa butów jest w dobrej kondycji a but wewnętrzny już „rozbity” można wymienić go na but wewnętrzny Sidas Central High.

Proces dopasowywania tego typu butów:

 • Wybór odpowiedniego rozmiaru
 • Wyklejenie stopy pianką tak, żeby zostawić odpowiednią przestrzeń w newralgicznych miejscach np. kostki, haluksy, wysokie podbicie itd.)
 • Wygrzewanie buta wewnętrznego w piecyku lub specjalną nagrzewnicą
 • Założenie buta narciarskiego z wygrzanym plastycznym butem wewnętrzym
 • Zapięcie buta tak jak do jazdy – proces dopasowywania


Chausson Thermo High profil

Zalety butów termoformowalnych:

 • Lepsze dopasowanie do nogi
 • Większy komfort
 • W butach tego typu zazwyczaj jest cieplej niż w standardowych kapciach

Innerboots_intro ambiance

Ochrona goleni

Epitact czyli specjalne żelowe plastry wielokrotnego użytku, nakładamy na goleń w miejscu największego nacisku nogi na języki butów. Nacisk rozkłada się równomiernie na naszej nodze przez co unikamy odgnieceń, otarć, ran. Epitact można użyć do 30 razy. Wystarczy po użyciu przepłukać plastry pod bieżącą wodą, wysuszyć i są gotowe do ponownego użytku. Są one wykonane z materiału, który ma bardzo delikatne właściwości samoprzylepne przez co skutecznie trzymają się na nodze i w łatwy, bezbolesny sposób można je zdjąć.